Komunikatory zadomowiły się u nas na dobre. Zielony pyszczek Tlena (TleenXa) opala się w świetle słoneczka Gadu-Gadu (Kadu) wąchając kwiatek ICQ (licq). Taka mnogość, taka różnorodność, a wszystko zamknięte standardy, scentralizowane, z wiadomosciami nieszyfrowanymi i przepływającymi przez serwer właściciela. A starsi pamiętają, że jak coś centralnie sterowane, to i bywa centralnie spaprane.

Zapraszamy na wykład, połączony z pokazem działania, poświęcony Jabberowi, czyli opartemu o rozproszoną sieć serwerów (podobnie jak poczta elektroniczna), bogatemu w możliwości standardowi przesyłu natychmiastowych wiadomości.

Wykład i pokaz poprowadzi Jacek Konieczny, administrator chyba jedynego zabrskiego, a może i śląskiego serwera Jabberowego, aktywnie zainteresowany rozwojem tej technologii. Przybliży ideę działania protokołu jabberowego oraz dostępne na rynku rozwiązania, w tym także biznesowe (szyforwanie; własny, bezpieczny serwer itp.).

Zapraszamy jak zwykle w sobotę (31 maja) do Auli E Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przy ulicy Akademickiej 16. Więcej informacji na stronach akcji GNU/Politechnika.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Tristan.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →