Szukając ostatnio informacji na temat patentów na oprogramowanie w Unii Europejskiej natknąłem się na ciekawą skądinąd stronę dotyczącą patentów na oprogramowanie w Europie (http://ffii.org/index.en.html). Co ciekawsze na stronie znalazła się także informacja dotycząca tychże patentów w Polsce. Zawsze interesowało mnie to co o nas – „Polakach” – sądzą nasi zachodni sąsiedzi. Dla zainteresowanych tematem poniżej zamieszczam wolne tłumaczenie fragmentu dotyczącego naszego kraju (http://swpat.ffii.org/players/pl/index.en.html):

Polska podeszła konserwatywnie do patentowania i wyraźnie zdefiniowała w swoim prawie patentowym „wynalazek techniczny” jako „użycie sił natury” i Polskie Biuro Patentowe jest niechętne do przyznawania patentów softwerowych. Dotychczas zespół prawników zajmujących się patentami z wielkich spółek IT wraz z lokalnymi prawnikami ds. patentów, który (przyp. ten zespół) wyznaje zasadę „wyzwolenie/uwolnienie potrzebuje softwarowych patentów” oraz „musimy podążać praktyką EPO (przyp. tłum. Europejski Urząd Patentowy)”, osiągnął rezultaty także w Polsce. Postanowienie o „siłach natury” zostało ostatnio usunięte z prawa patentowego. Tymczasem, wg. rozeznania przeprowadzonego przez FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure), z 35000 patentów softwarowych wydanych przez EPO tylko jeden należy do polskiego wnioskodawcy i nie jest to nawet patent softwaerowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest oczywiste, że lokalni polscy prawnicy patentowi nie wychodzą naprzeciw potrzebom polskich wnioskodawców.”
Z tej krótkiej notki wynika, że – przynajmniej w Polsce – nie ma zapotrzebowania na patenty na oprogramowanie. Skąd więc wynika ono w krajach Europy zachodniej? Zapewne z silnej pozycji wielkich firm z branży IT. Wszakże z jednego z artykułów z w/w strony (http://swpat.ffii.org/players/microsoft/index.en.html) można dowiedzieć się, że w czasie gdy Bill Gates budował potęge Microsoft był przeciwny patentowaniu oprogramowania.
Pozostałe artykuły dotyczą innych aspektów problemu oraz zagrożeń jakie wyłaniają się ze strony opatentowanego oprogramowania. Zachęcam do lektury.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: pegaz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →