Właśnie pojawiło się kolejne z określanych jako najnowsze i najlepsze wydań pakietu Mozilla, czyli długo oczekiwana Mozilla 1.3.

Najważniejsze zmiany od wersji 1.2.1:

  • bayesowskie filtrowanie spamu (pierwsza pełna wersja z tą możliwością)
  • Midas – czyli kontrolki do edycji formatowanego tekstu (rich text).
  • automatyczna zmiana rozmiaru obrazka, jeśli nie mieści on się w aktualnym oknie (znacznie wygodniejsza niż w MSIE 6)
  • możliwość dynamicznej zmiany aktualnego profilu (Tools > Switch Profile)
  • wyszukiwanie podczas pisania („Find as you type”)
  • lepsze osiągi
  • i jak zwykle, lepsza niż dotychczas obsługa standardów
  • nowy splash screen. Zamiast ziejącej ogniem zielonej jaszczurki wstawiono pomarańczowy prostokąt z napisem „Mozilla”. Powód? © prawa autorskie.

Nowe wydanie Mozilli zostało znacznie dogłębniej przetestowane niż „wpadkowa” wersja 1.2.0, stąd też wersja 1.3 pojawiła się nieco później, niż to planowano. Prawdopodobnie za kilka dni można spodziewać się polskiej lokalizacji.

Tymczasem developerzy już od kilku tygodni pracują nad wersją 1.4 alfa. O ile głównym celem wersji 1.2.x i 1.3.x było zwiększenie możliwości pakietu, o tyle 1.4 ma być przede wszystkim szybsza. Optymalizacja silnika Gecko i odchudzenie całego pakietu jest teraz priorytetem. Efekty widać już w kilku ostatnich nightly buildach z gałęzi 1.4a.

The Mozilla Organization podjęła też decyzję „wzmożenia wysiłków” zmierzających ku zmianie licencji Mozilli na potrójną GPL/LGPL/MPL. Wciąż nie odnaleziono czterech zaginionych hakerów, którzy muszą się zgodzić na zmianę licencji swoich części kodu. Może ktoś z Was jest w stanie pomóc w tych poszukiwaniach? 🙂

A co słychać wśród firm wspierających ten projekt w mniejszym lub większym stopniu? Sun Microsystems dołożył trochę kodu źródłowego związanego z kryptografią, a AOL (choć dla Polaków to tylko ciekawostka) wydało swój pierwszy oparty na Mozilli program dla Windows. Niestety, nie jest to przeglądarka, a jedynie klient poczty elektronicznej wykorzystujący Gecko i fragmenty kodu Kuriera Poczty.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →