Świeżutki cotygodniowy raport z prac nad PEAR. W środku między innymi wywiad z Richardem Hayes. Zapraszam.

autorzy: Mika Tuupola (tuupola@appelsiini.net), Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org) tłumaczenie: Robert Janeczek (rashid@php.net)


Pakiet tygodnia

Pakiety Richard’a Heyes

Kim jest Richard Heyes ?

Aktualnie jestem wolnym strzelcem i zajmuję się kodowaniem na zlecenia. Opiekuję się i sprzedaję komercyjny V-webmail, który jak sama nazwa wskazuje, jest webowym interfejsem do poczty (dostępny tutaj: http://www.v-webmail.co.uk).

Skąd się wziąłeś w PEAR ?

Zacząłem od nadesłania kilku klas, które wcześniej napisałem, a potem już jakoś poszło. W końcu jestem na etapie, w którym łatwiej mi pisać kod przy użyciu standardów kodowania PEAR zamiast tego, do czego byłem przyzwyczajony wcześniej.

Z którego pakietu jesteś najbardziej dumny?

Obecnie mym ulubionym jest HTML_TreeMenu. Ten zestaw klas jest naprawdę niezły, a pozwala łatwo stworzyć menu w postaci drzew w (D)HTML. Możesz skorzystać z ręcznego budowania struktury drzewa w skrypcie, lub zaimportować istniejącą strukturę, taką jak moja własna klasa Tree, klasa Tree PEAR, czy też z najbardziej użytecznych plików XML. To ostatnie powoduje, że zarządzanie menu nawigacyjnymi to bułka z masłem, nawet dla projektantów witryn.

Jakie są zalety/wady publikowania własnych prac w ramach PEAR ?

Jedną z zalet jest oczywiście szerokie grono użytkowników, co owocuje darmowym testowaniem i raportowaniem błędów (a czasami nawet poprawkami). 🙂 Nie przychodzą mi do głowy żadne wady, może wstępny wysiłek, żeby cos zostało faktycznie 'zaakceptowane’, szczególnie jeśli już jest pakiet o podobnej funckjonalności. Może też raporty o błędach 😉

Pracujesz nad ciekawym interfejsem webowym dla poczty, v-webmail, możesz wyjaśnić jak PEAR pomaga ci w tym?

V-webmail używa kilku pakietów PEAR, w większości moich, które znalazły się w PEAR w związku z moimi potrzebami dla V-webmail. Korzystam również z kilku innych, w tym Log, Console_GetOpt i System. Nie korzystam jednak z instalatora PEAR, przede wszystkim żeby uprościć instalację aplikacji. Konieczne pakiety są dystrybuowane jako część V-webmail i uaktualniane tylko, kiedy to jest potrzebne. To bardzo upraszcza życie, bo nie ma konfliktów wersji, brakujących pakietów, itp.

Jakie nadzieje wiążesz z przyszłością PEAR/PECL?

Uważam, że obecnie bibliotece brakuje silnego przewodnictwa, któe będzie bardzo istotne, jako że wciąż się ona rozrasta. Mogłoby się tym zająć po prostu kilka osób, które zajmują się projektem od dłuższego czasu, podobnie jak to jest w grupie pracującej nad php, ale powinni się skupić raczej na wyznaczaniu właściwego kierunku, niż sprawach administracji. No i jeszcze więcej kodu najwyższych lotów. 🙂
Dziękujemy Richard’owi Heyesza wywiad.

W prasie


phpKitchen zamieściło poradnik dla HTML_TreeMenu (http://www.phpkitchen.com)
phpwebsite (http://phpwebsite.appstate.edu/), bardzo dobry CMS, wyszedł w stabilnej wersji 0.9.0. Zawsze z radością przyglądamy się dobrym aplikacjom, które używają modułów PEAR jako części swojego rdzenia.


Jeśli ktokolwiek z was wyczyta gdzieś artykuły, czy newsy o PEAR – chętnie umieścimy odnośniki do nich w weekly news, wystarczy nam je podesłać (pear-dev@lists.php.net).


Skrót z PEAR-DEV

pearfr.org, witryna dedykowana dla PEAR

www.pearfr.org jest nową witryną dedykowaną PEAR. Głównym celem jest wrzucenie wszystkich poradników i dokumentacji w jedno miejsce. Te dokumenty są dostępne po francusku, angielsku, a w krótce po niemiecku.
Wysiłki w celu przetłumaczenia oficjalnej dokumentacji powoli więc przestają być jednym z naszych priorytetów.
Jeśli uważacie, że możecie pomóc tłumacząc lub pisząc dokumentację/poradniki nawet w innych językach – nie krępujcie się pisać.

PFC, PEAR Foundation Classes RFC

Ciekawa dyskusja na temat przyszłości PEAR miała miejsce w tym tygodniu. Christian Stocker napisał dobre podsumowanie w połowie tygodnia, które zaczynało się następująco: „Celem PEAR Foundation Classes jest udostępnienie dobrze napisanego, dobrze udokumentowanego, dobrze przetestowanego i łatwo rozszerzalnego kodu wewnątrz PEAR i oznaczenie go jako takiego. Aby klasa została włączona do PFC, musi spełnić ścisłe wymagania. Użytkownicy PFC mogą mieć pewność, że klasy te przeszły wiele testów i dlatego powinny być pierwszym wyborem dla każdego potrzebującego klasy do określonego zadania.” Cały wątek jest dostępny tutaj.

Statystyki geograficzne PEAR

Pomysł Damian’a Alejandro Fernandez Sosa, publikowanie informacji geograficznej o twórcach PEAR wydaje się interesujący :).

Nowe i proponowane pakiety

DB_ldap2 i DB_ldap3

DB/ldap2 i DB/ldap3 są sterownikami dla DB do obsługi baz danych LDAP V2 i V3. Implementują on wspólny interfejs DB tak bardzo jak to możliwe, ale niestety, nie są kompatybilne z obecnym DB_ldap. Mimo tego, ma wsparcie dla przygotowywania/wykonywania wyrażeń prepare/execute statements i jest łatwiej dopasowywalny do konkrentych wymagań, jak mówi autor – Piotr Roszatycki.

Konwersja xsd do db

Sandro Zic dał dowód swojej pomysłowości konwertując definicję schematu XML do wyrażeń CREATE TABLE MySQLa za pomocą XSLT. Próbka jest dostępna tutaj. Docelowo ten pakiet ma zawierać kilka różnych styli xsd2db dla różnych baz danych i LDAPA.

Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: XML_Parser, MDB, Cache_Lite, I8N, Net_UserAgent_Mobile, DB_ado, Net_DNS. PECL::imagick, DB_DataObject, Mail_Queue, Tree, Spreadsheet_Excel_Writer, PECL::soap, HTML_QuickForm, PECL::myphp, DB_QueryTool i Perm_LiveUser

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →