Świeżutkie, jeszcze ciepłe tegotygodniowe wydanie PEAR Weekly News. W środku między innymi ciekawy wywiad z jednym z autorów Mono. Zapraszam.

autorzy: Mika Tuupola (tuupola@appelsiini.net), Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org), tłumaczenie: Robert Janeczek (rashid@php.net)
Kolejny cichy tydzień, ale tym razem troche więcej aktywności poza listą. Jeśli masz zadatki nad przyszłego autora dokumentacji, to z pewnością docenisz skromny opis PEARDoc2 napisany przez Alexandra Merz.
Dziękujemy Frank’owi M. Kromann za publikacje binarek PECL pod Windows, a także php4/5 z prawie wszystkimi rozszerzeniami, wszystko jest dostępne na kromann.info. Dzięki dla Urs’a Gehrig za ten link (www.circle.ch).
Pakietem tygodnia jest świeżutkie rozszerzenie Mono autorstwa Sterling’a Hughes.


Pakiet tygodnia

Rozszerzenie Mono

Kim jest Sterling Hughes

Mnie nie pytajcie, spytajcie google!

Jakie są zalety i wady publikowania twojego dzieła w PEAR/PECL ?

Zalety PEAR/PECL są różne w różnych sytuacjach. Ogólnie, widze 2 wielkie zalety:

  1. Potrzebujesz automatycznego systemu dystrybucji i zarządzania pakietami. Instalowanie rozszerzenia mono bez instalatora pera wymaga odrobiny magii. Korzystanie z systemu pakietów pear cała operacja tworzenia nowych wydań zajmuje kilka minut, a dla użytkowników jest system jest łatwy w użyciu:

    $ pear install mono

    (Uwaga: możesz korzystać z systemu pakietowego PEAR poza środowiskiem pear. Zewnętrzne projekty, takie jak xdebug, tak robią.)

  2. Chcesz opublikować swoją bibliotekę. Nie tylko chcesz, żeby inni programiści korzystali z twojego kodu, ale chcesz również skorzystać z zysków jakie to przynosi: testowania i debugowania. Nie ma lepszego miejsca do zgłaszania pakietó niż PEAR/PECL, który jest wspierany przez cały projekt PHP.

Co do wad – to nie widzę żadnych. Chyba, że chcesz tworzyć zamknięty kod, ale w takim wypadku PEAR po prostu nie jest miejscem dla ciebie.

Jakie są twoje nadzieje na przyszłość PEAR/PECL ?

Ewangelizacja – uczynienie PEAR faktycznym narzędziem. Aktualne środowisko jest dosyć mocne; Stig i reszta zrobili kawał dobrej roboty tworząc je, teraz nastał czas na nadejście użytkowników.

Mono, czy możesz opisać pakiet i technologię Mono ?

Mono jest implementacją open source różnych komponentów platformy .NET. Rozszerzenie Mono skupia się na Common Language Runtime (CLR) – wspólnym środowisku uruchomieniowym. CLR jest uniwersalnym kodem bajtowym, do którego są kompilowane wszystkie języki .NET. Kompilatory są aktualnie dostępne dla C#, C++, C, VB.NET i Javy.

CLR zmierza do uniezależnienia od składni języka. Korzystaj z różnych języków w różnych zastosowaniach. Jeśli wolisz napisać interfejs webowy w PHP, ale calą logikę siedzącą pod spodem w C czy C# – nie ma problemu! Wcześniej takie możliwości były niewydajne i wymagały konwertera komunikacyjnego, takiego jak COM czy DCOM, albo napisania rozszerzenia, często bardzo czasochłonnego. .NET jest ulepszeniem funkcjonalności – wszystko siedzi pod tym samym płaszczykiem.

Rozszerzenie Mono pozwala na dostęp do assemblies .NET (tzw. „hostowanie”). Pracuje podobnie do rozszerzenia Java, używając Mono do zrobienia brudnej roboty. Przykład, podstawowy Hello World, z użyciem .NET::

  WriteLine('Hello World');  ?>  

Czego aktualnie potrzebujesz od społeczności ?

George i ja potrzebujemy tego samego: miliarda dolarów. Ja, co prawda, zadowolę się mniejszymi sumami, takimi jak milion, czy kilkaset tysięcy. Po prostu używajcie tego pakietu! Jeśli znajdziecie błędy albo macie jakies pytania, to piszcie na sterling@php.net.
Dziekujemy Sterling’owi Hughes za ten wywiad. Krótkie wprowadzenie zostało opublikowane tutaj

W prasie

php|architect

PEAR został krótko wspomniany w numerze z lutego 2003 php|architect w Data Fingerprinting with Hash Functions in PHP napisanym przez Leon’a Vismer.


Jeśli ktokolwiek z was wyczyta gdzieś artykuły, czy newsy o PEAR – chętnie umieścimy odnośniki do nich w weekly news, wystarczy nam je podesłać (pear-dev@lists.php.net).


Skrót z PEAR-DEV

Sterownik Oracle dla MDB

Lukas Smith ogłosił, że wrzucił do CVS pierwszy działający sterownik Oracle dla MDB. Sterownik przechodzi wszystkie testy poza testem menedżera.

Javascript w PEAR

Trochę dyskutowano na temat umieszczania pakietó JavaScript w PEAR. Wniosek jest taki, że PEAR nie będzie zawierać samodzielnych aplikacji JavaScript. Pakiety takie jak HTML_TreeMenu, które zawierają dodatkowe możliwości kiedy JavaScript jest włączony powinny mieć skrypty zawarte w sobie. Dodatkowo, kilka możliwości może być zawartych w HTML_JavaScript.

Kategoria dla interfejsów do Javy?

Stuart Herbert zaproponował nową kategorię Java, króra zawierałaby intefejsy do komunikacji PHP <-> Java. Twierdzi, że lepiej będzie trzymać wszystkie interfejsy w jednym miejscu zamiast rozrzucać je w całej hierarchii PEAR. Możliwą lokalizacją jest podkategoria Java w kategorii RPC. Taka konstrukcja hierarchii ułatwi dodawanie interfejsów dla innych języków, takich jak Python czy Ruby, w późniejszym czasie.

Nowe i proponowane pakiety

PECL::mono

Sterling Hughes umieścił rozszerzenie Mono w PECL. Służy ono do dostępu do assemblies .NET z wykorzystaniem biblioteki Mono.

Auth_Container_SOAP

Bruno Pedro zaproponował nowy pojemnik SOAP dla pakietu Auth. Już można go znaleźć w CVS.

Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Crypt_CHAP, Auth_RADIUS, Auth, Text_Statistics, HTML_Template_Flexy, Auth_HTTP, HTML_Template_Xipe, MDB, HTML_QuickForm, Tree, Mail_Mime, Search_MnogoSearch, SOAP, PECL::bcompiler, Net_Ping, DBA, Log, DB_DataObject, File_Passwd, HTML_TreeMenu, Net_Whois, DB, HTTP_Header, PECL::fribidi, PECL::mono

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →