Od jakiegoś czasu było wiadomo, że firma Sun chciałaby zastąpić środowisko graficzne CDE czymś innym. Z uwagi na warunki licencyjne i dojrzałość linuksowego GNOME postanowiono zainteresować się właśnie tym środowiskiem.

CDE ma już swoje lata i delikatnie mówiąc, jest jak na dzisiejsze standardy troszeczkę toporne w używaniu (funkcjonalność oraz estetyka). Choć niektóre osoby pracujące z Solarisem, zdążyły przyzwyczaić się do CDE, od kolejnej wersji systemu będą musiały zmienić nawyki. Sun ogłosił wczoraj, że GNOME 2.0 będzie oficjalnym środowiskiem systemu Solaris zaś, CDE przestanie być rozwijane.
Sprawa polonizacji
Wielu administratorów korzysta jedynie z narzędzi pracujących pod konsolą, a jeśli już muszą używać X Window to z angielskimi ustawieniami językowymi. Zdecydowana większość zwykłych użytkowników jednak woli aby system porozumiewał się z nimi w ich ojczystym języku. W tej dziedzinie Sun miał ułatwione zadanie. W ramach grupy GNOME PL od jakiegoś czasu zajmujemy się lokalizacją środowiska, nasze tłumaczenia przyjęto za podstawę do dalszej pracy. Nieskromnie przyznam, że osoby ze strony polskiego oddziału SUN-a niewiele miały do roboty. Nie chciałbym się wypowiadać w kwestii wprowadzonych poprawek (Cyba – nasz koordynator zadecydował, że większość z nich nie wejdzie do oficjalnych tłumaczeń), jednak w dziedzinie lokalizacji GNOME zdecydowanie wyprzedza CDE. Miejmy nadzieję, że użytkownicy szybko zaakceptują nowe środowisko.
Infomacja o GNOME na stronie firmy Sun
Archiwalny news dodany przez użytkownika: aluś.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →