To już piąta porcja wiadomości o Debianie w tym roku. Tym razem się nie spóźniliśmy :-). Zapraszam do lektury.

Witaj w piątym w tym roku numerze DWN, tygodniku dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Martin Michlmayr udzielał wywiadu (tylko po niemiecku) o projekcie Debiana. Jonathan Oxer powiedział nam, że Debian Mini-Conf zakończył się sukcesem w ostatnim tygodniu, a uczestniczyło w nim 117 ludzi. Internet2 doniósł, że pobili swój poprzedni rekord prędkości przesyłając dwa filmy DVD ze średnią prędkością przekraczającą 923 megabity na sekundę.
System Skryptów Startowych Debiana. Alexander Wirt zastanawiał się, czemu Debian nie wykorzystuje w różny sposób z runleveli od 3 do 5 oraz zaproponował schemat, w których wykorzystywane są wszystkie runlevele. Matthew P. McGuire wspomniał o LSB, które określa, jak powinny być używane runlevele. Henrique de Moraes Holschuh nie zgodził się z tym, że byłoby prosto zmienić skrypty startowe wskazał swoją pracę, w której szczegółowo opisuje obecny system i proponowane zmiany.
Nowy Klucz do Archiwów Debiana. Anthony Towns ogłosił klucz do archiwum na rok 2003, który jest używany do podpisywania pliku Release w archiwach main, non-US i security. Ten klucz może być użyty przez apt-check-sigs do zabezpieczenia apt-get użytego z podstępnymi lub dziurawymi serwerami lustrzanymi. Są też inne użytki bazujące na tym, którymi możesz się zainteresować – zobacz Google lub archiwa listy dyskusyjnej debian-security. Colin Walters razem z kilkoma innymi osobami pracował nad poprawną integracją tego w apt.
Polepszanie Gier w Debianie. Hwei Sheng Teoh zaoferował pomóc każdej osobie rozwijającej Debiana, która opiekuje się grami przy naprawianiu znanych problemów z serwerami dźwięków. Na przykład słabe zarządzanie dźwiękiem w kilku grach sprawia, że serwer dźwięku ciągle pobiera dane po zakończeniu, zjadając w nieskończoność moc procesora. Steve Kemp również zauważył powtarzający się problem z grami, które niepoprawnie obsługują zmienne środowiskowe.
Użytkownicy w Wyborach Prowadzącego Projekt. Manoj Srivastava, Sekretarz Projektu Debiana, ogłosił, że tegoroczne debaty Prowadzących Projekt na IRC będą otwarte na użytkownika. Dyskusja rozpoczęła się na DebianPlanet, gdzie ludzie mogą zgłaszać pytania lub swoje opinie. Prowadzący debatę wybiorą kilka pytań, które zostaną zadane kandydatom podczas debaty.
Logo Debiana na Konsolach Wirtualnych. Dan McCombs napisał howto (polska wersja leży tutaj), w którym opisuje jak używać linuxlogo na wszystkich wirtualnych konsolach, by wyświetlać na nich logo Debiana. Ten dokument został w zasadzie napisany dla zabawy i jedyne czemu służy, to sprawienie, by komputer wyglądał fajnie.
OpenOffice.org 1.0.2 dla Woodiego. Adrian Bunk ogłosił, że przeportował OpenOffice.org 1.0.2 do woodiego (dystrybucja stabilna) używając GCC 3.2.1, który również został przeportowany. Jednak ostrzega, że pakiety są tylko w części przetestowane i że oczekuje komentarzy. Wersja 1.0.2 jest oficjalnie dostępna w dystrybucji niestabilnej na platfromach i386, powerpc oraz s390.
Głosuj na Nowych Członków na SPI Board. Wichert Akkerman wezwał do głosowania na nowych członków kierownictwa Software in the Public Interst, Inc.. Podczas okresu od 25 stycznia do 7 lutego (UTC) członkowie mogą zgłaszać swoje głosy online. Ludzie, którzy zostali członkami w tym okresie również mają możliwość głosowania a każdy deweloper Debian, który się zgłosi, automatycznie stanie się członkiem.
Debian Użyty w Nicaragua. Georg Lehner doniósł, że Debian się rozpowszechnia w Ameryce Środkowej. Trzy uniwersytety używają Debiana na routerach i serwerach. Warsztat Debiana dla administratorów systemu w największym uniwersytecie, Nacional Autónoma de Nicaragua-Managua, się właśnie zakończył. Narodowy uniwersytet UNI utrzymuje serwer lustrzany Debiana mirror (i386) a ostatnio włączył się do projektu LinEX.
Exim 4.12 w Debianie. Sander Smeenk ogłosił, że utworzył pakiety z Exim-TLS 4.12. Waha się z umieszczeniem ich w Debianie z powodu problemów, które mogą wystąpić, gdy ktoś spróbuje uaktualnić okopnie trudne do skonfigurowania exim-tls 3.xx. Saner prosi o przetestowanie pakietów i zgłoszenie problemów jak również udanych prób.
Usuwanie Strony Manuala undocumented.7. Bas Zoetekouw planuje zgłosić błędy we wszystkich pakietach, które nadal zawierają łącza symboliczne undocumented.7.gz. Obecnie jest 693 takich binarnych pakietów w sidzie. Ta strona jest uznawana za przestarzałą w obecnej polityce.
Kandydaci na Prowadzącego Projekt. Po tym, jak Manoj Srivastava ogłosił początek wyborów prowadzącego, do tej pory zgłosiło się dwóch deweloperów Debiana. Pierwszym jest Moshe Zadka, a drugim Bdale Garbee. Branden Robinson jeszcze nie zdecydował, czy powinien ponownie startować i prosi o stosowne przemyślenia na ten temat.
Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • tomcat — Wyciek informacji i cross site scripting.
  • courier-ssl — SQL injection.
  • hypermail — Wykonywanie dowolnego polecenia.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • ebtables — Ethernet bridge frame table administration.
  • fbdesk — Umieszcza ikony na pulpicie fluxboksa (*PL*).
  • manderlbot — IRC bot, written in erlang.
  • openmash — Multimedia tools for multicast from the OpenMASH Project.
  • paketto — Unusual TCP/IP testing tools.
  • wysihtml-el — Almost real-time previewing system for HTML and DocBook.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 3 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 165 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich maintainerów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną ¤listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów. Zajrzyj na stronę pomocy , by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →