Jest to trzeci numer wiadomości prosto ze świata Debiana. W pewnych powodów ukazał się z dość dużym opóźnieniem. Podziękowania kieruję do mmazura, który złożył do kupy poniższe tłumaczenie. Zapraszam do lektury…

Witamy w trzecim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Electronic Frontier Foundation poszukuje nominacji do corocznych Pioneer Awards, mających na celu uhonorowanie tych, którzy poszerzają wolność i wprowadzają innowacje do technologii informacji. Nominacje trwają do 1.02.2003.
Odzyskiwanie /var. Nicholas Petreley z LinuxWorld.com jakimś sposobem zrobił kopię zapasową złej partycji i sprawił, że w jego systemie brakuje katalogu /var. Wszystkie ważne informacje o pakietach leżą w /var/lib/dpkg, a w szczególności plik /var/lib/dpkg/status. Nicholas opisuje trzy czynności jakich się nauczył podczas odzyskiwania katalogu /var/lib/dpkg po przypadkowym usunięciu.
Debian Starszy niż Ludzkość? Tomas Pospisek napisał, że Debian Swirl (logo Debiana) jest wyraźnie widoczne na jednym ze zdjęć zrobionych przez umieszczony na orbicie przez NASA Hubble Space Telescope. Dla przykładu obejrzyj prawy dolny róg obrazka. Być może jest to dowód na to, że ziarno Debiana zostało zasiane na długo przed narodzinami ludzkości.
Prezentacje Debiana. Wolfgang Borgert szukał slajdów o dpkg, apt-get i debconf. Javier Fernández-Sanguino Pe?a zamierza dodać sekcję „prezentacje” w Debian Documentation Project i już stworzył archiwum slajdów. Pomimo tego, że strona Debiana posiada link do wykładów dawanych przez osoby rozwijające ten projekt oraz do kilku przykładowych slajdów, trudno jest zgromadzić informacje i opublikować je w sposób spójny. Wykłady powinny być zgłoszone na events@debian.org i przekazane do niego.
Debconf Obowiązkowy do Odpytywania Użytkowników? Adrian Bunk zasugerował, by zmienić politykę Debiana, by wymagała, by wszelkie odpytywania użytkownika w skryptach opiekuna pakietu były wykonywane przez debconf. To by znacząco ułatwiło m.in. automatyczną aktualizację wielu komputerów. Petter Reinholdtsen dostarczył listę pakietów, z którymi miał problem, ponieważ nie korzystały w debconf.
MingW32 dla Wszystkich Architektur? Obecnie pakiet MingW32 jest wypuszczany tylko na architekturę IA-32 bez żadnego technicznego powodu. Jednak, Steven G. Johnson poinformował, że zmodyfikował proces budowania i zbudował pakiet na platformie PowerPC. Podkreśla, że jedyny kod, który jest właściwie kompilowany na maszynę inną niż x86 należy do gcc i binutils. Stąd, pakiet powinien działać na każdej architekturze, chyba że pojawiłby się błąd w GCC. Ron Lee wskazał, że nowe pakiety, które powinny działać na wszystkich architekturach zostaną wydane.
Wygładzanie z GNOME. Bill Moseley odkrył wygładzane fonty, chciał je wyłączyć, a Michael Sullivan również zauważył większe postępy w obsłudze wygładzanych fontów. Fonty powinny wyglądać gładko, ale niektórzy twierdzą, że wydają się być one rozmyte, że są trudniejsze do czytania i nawet szkodzą oczom. GTK 2.2 obsługuje je, ale ta możliwość może zostać łatwo wyłączona przez zmienną środowiskową.
Lepsza Dokumentacja Pakietów. Andreas Tille zauważył, że jest wiele sytuacji, w których pakiety musza być skonfigurowane, by działały ze sobą pod pewnymi warunkami działania lub technologii osprzętu, co może być trudne. Wysunął pomysł, by gromadzić swego rodzaju bazę wiedzy dla takich przypadków. To powinno być pisane przez społeczność i mogłoby być utrzymywane jako Wiki, dokument DDP lub baza danych.
Dzielenie Pakietów z Dokumentacją. Adam Heath zauważył, że prawie skończyło mu się miejsce na dysku oraz, że katalog /usr/share/doc zawiera 380 MB dokumentacji. Adrian von Bidder podsumował, że dokumentacja o znacząco dużej objętości powinna być podzielona na pakiety z dokumentacją i żaden z nich nie może wymagać innych. Jochen Voss na koniec zaproponował zalecenie takiego podziału pakietów.
Program z Licencją z Glibc. Johan Walles poinformował o Bug#171659, który odkrywa, że glibc zawiera kod źródłowy pochodzący od Sun Microsystems, Inc. Brian Carlson mówi, że to narzuca ograniczenia dystrybucji jako niezależna praca, łamiąc paragraf 1. DFSG. Łamie to również paragraf 3. DFSG, ponieważ zabrania to dystrybucji zmodyfikowanej oryginalnej pracy jako modyfikacji. Jeff Bailey pracuje u źródła nad ponowną implementacją.
KDE 3.1 dla Woody i Ägypten. Ralf Nolden ogłosił, że umieścił pakiety Debiana KDE 3.1 dla woodiego i i386 na serwerze KTown. Gdy to robił, dodał kompletny zestaw pakietów dla woodiego Ägypten, który wymaga pakietów przeniesionych z dystrybucji niestabilnej.
Konferencje w Styczniu. Projekt Debiana ogłosił, że będzie obecny na trzech konferencjach w tym miesiącu. Pierwszą jest Debian Mini-Conf, która odbędzie się przed Linux Conference Australia, na której będzie obecnych wiele osób rozwijających Debiana, i którzy przeprowadzą wykłady na różne tematy. Od 22 do 24 stycznia Debian będzie miał swoje stoisko na Linuxworld Conference and Expo w Nowym Jorku, a od 23 do 26 stycznia Debian będzie posiadał stoisko na Hamburger Computer Tage w Hamburgu w Niemczech.
Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • IMP — SQL injection.
 • Bugzilla — Nieautoryzowana modyfikacja danych.
 • dhcp3 — Wykonywanie dowolnego polecenia.
 • CUPS — Wiele dziur.
 • CVS — Wykonywanie dowolnego polecenia.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • aqsis — Aplikacje implementujące RenderMan Interface.
 • cbmconvert — Konwertuje różne formaty plików Commodore między sobą..
 • cgp — Curses General Player – ogólny interfejs do odtwarzania plików dźwiękowych.
 • cwdaemon — Wysyła tekst alfabetem Morse’a przez port równoległy (*PL*).
 • dchroot — Wykonuje polecenia pod różnymi korzeniami systemów plików (root filesystems).
 • divxcalc — Kalkulator bitrate dla filmów DivX:-) (*PL*).
 • drwright — Program GNOME 2 do przypominania o przerwach.
 • dvipdfmx — DVI to PDF translator with CJK support.
 • e2recover — Automatyczne odzyskiwanie ext2.
 • gnucash-hbci — Program śledzący finanse dla każdego.
 • hinfo — Check address ownership and DNSBL listings for spam reporting.
 • muttprofile — Narzędzie do wybierania profili w Mutt (*PL*).
 • picalib — Set of PICA helper scripts and configuration files.
 • poppass-cgi — CGI script to interact with a poppassd server.
 • pyqt-tools — Pyuic i pylupdate dla Qt3.
 • searchandrescue-common — Wspólne pliki i dokumentacja do SearchAndRescue.
 • sidplay — Music player for tunes from C64 and C128 (console).
 • smarteiffel — Kompilator GNU Eiffel.
 • ts10 — Emulatory różnych, starych komputerów.
 • tutos — The Ultimate Team Organisation Sofware.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 3 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 165 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich maintainerów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

 • blender-powerpc — Very fast and versatile 3D modeller/renderer. (Bug#176936)
 • prozgui — Nakładka graficzna dla prozilli bazująca na FLTK. (Bug#176771)
 • xdigger — A XWindow-game like Boulderdash (without scrolling). (Bug#176934)

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów. Zajrzyj na stronę pomocy , by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →