Po dłuższym przestoju w tworzeniu PWN wróciły one na scenę i teraz powinny już się ukazywać regularnie. Dzisiaj dwa wydania, pierwsze miało być wczoraj, ale MSSQL pokrzyżował te plany 😉 (przyp. tłum.)
Aby uczcić wyjście PEAR ze stadium beta i dołączenie instalatora PEAR do PHP od wersji 4.3 poczynając, Weekly News się odradzają. Ciekawym wstępem do pierwszych w tym roku weekly news jest wywiad ze Stig`iem S. Bakken, pomysłodawcą projektu PEAR.

19.01.2003
autorzy: Mika Tuupola (tuupola@appelsiini.net), Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org) (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)
Aby uczcić wyjście PEAR ze stadium beta i dołączenie instalatora PEAR do PHP od wersji 4.3 poczynając, Weekly News się odradzają. Ciekawym wstępem do pierwszych w tym roku weekly news jest wywiad ze Stig`iem S. Bakken, pomysłodawcą projektu PEAR.

W tym tygodniu szczegóły na temat głosowania nad proponowanymi pakietami, tutorial omawiający korzystanie z PEAR na Mac OS X, nowe szablony phpdoc i brakujący instalator dla Windows. Podczas pisania było osiem nowych wydań w tym tygodniu.


WYWIAD: STIG BAKKEN

rozmawiał Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org)

Kim jest Stig Bakken ?

Stig (30) pracuje w Unixach i zajmuje się webem od 10 lat. Od 1999 pracuje jako inżynier oprogramowania w Fast Search & Transfer (FAST) w norweskim Trondheim. FAST jest głównym współzawodnikiem dla Google na rynku wyszukiwarek OEM, a Stig jest szefem technicznym ds. wyszukiwania multimediów. Odwiedź www.alltheweb.com (oczywiście, napisany w PHP) aby zobaczyć demonstrację.

Czym jest PEAR ?

PEAR jest projektem PHP, którego głównymi celami jest kilka rzeczy:

 • biblioteka łatwego w użytkowaniu kodu PHP o wysokiej jakości oraz rozszerzeń
 • wskazówki co do kodowania, które pomagają w tworzeniu komponentów o stałym API
 • środowisko do pakietowania, dystrybucji i instalacji tych komponentów
 • Skrót rozwija się w „PHP Extension and Application Repository”. Oczywiście skrót został wymyślony najpierw, potem dodano do niego znaczenie.

  Czym jest PECL

  PECL (PHP Extension Code Library) jest podzbiorem PEAR zawierającym tradycyjne rozszerzenia PHP napisane w C czy C++.

  Jaki jest związek między PHP a PEAR/PECL, zauważyliśmy przenosiny wielu rozszerzeń z PHP do PECL (i wygląda na to, że będzie takich operacji więcej w przyszłości) ?

  Coraz więcej rozszerzeń przenosi się do PECL, a od momentu opublikowania PHP 5 większość rozszerzeń zostanie spiklowana („PECL’ed”). Jest to pierwsza zmiana w zarządzaniu projektem PHP. Przyszłe wersje PHP będą nadal zawierały rozszerzenia, które zostaną zaimportowane z PECL podczas procesu wydawniczego i dołączone do archiwum instalacyjnego.

  Powodem robienia tego właśnie w ten sposó jest chęć ułatwienia zarządzania procesem wydawania kolejnych wersji PHP. Obecnie wydanie nowej wersji PHP trwa kilka miesięcy. Importując stabilne wydania rozszerzeń z PECL do finalnej dystrybucji PHP, zamiast trzymania ich w CVS PHP, uprości cały proces, ponieważ testowanie jakości będzie w znacznym stopniu już zrealizowane przez kontrolę jakości PECL. Mamy nadzieję, że pozwoli to skrócić czas wydawania nowych wersji PHP do tygodni, a także zwiększy ogólną jakość rozszerzeń dołączanych do PHP. Chcę szczególnie podkreślić, że proces piklowania nie oznacza, że użytkownicy nie otrzymają rozszerzeń wraz z PHP. PHP wciąz będzie je zawierać, ale spodziewamy się polepszenia ich jakości.

  Oprócz tego, jeśli rozszerzenia są budowane jako dzielone (nie wkompilowane bezpośrednio w PHP, ale dołączane dynamicznie pod postacią ładowalnych bibliotek), to będzie możliwe uaktualnianie poszczególnych rozszerzeń bez potrzeby uaktualniania PHP.

  Na czym polegają różnice między jądrem PEAR (menedżer pakietów, główne moduły) a pozostałymi pakietami PEAR ?

  „Główne” pakiety zawarte w dystrybucji PHP należą do jednej z dwóch kategorii: część jest wymagana przez instalator, a część jest uznawana za bardzo dobry kod, którego używanie jest bardzo częste. Ta druga grupa jest zaczątkiem czegoś, co stanie się kiedyś „PHP Foundation Classes” (PFC).

  Czy menedżer pakietów i definicja pakietu może być użyta przez każdego programistę PHP w projektach, niezależnie od tego czy jest to projekt prywatny czy komercyjny?

  Każdy może postawić sobie własną kopię strony pear.php.net i używać jej do dystrybucji własnych komponentów PHP. Kilka projektów już zaczęło używać narzędzi z PEAR na własne potrzeby.

  Jakie są cele dla PEAR na najbliższa przyszłość ?

  Przede wszystkim obsługa instalatora dla Windows musi być solidna. Z powodu przerwy świątecznej i problemów z czasem, instator PHP w wersji 4.3.0 został opublikowany bez PEAR. W 4.3.1 to będzie naprawione. Musimy też opublikować wersje binarne win32 pakietów PECL. Później będziemy musieli doprowadzić do działania przenośną infrastrukturę do podpisywania pakietów, żeby ludzie mogli spokojnie instalować wydania binarne. Dla PEAR jest to znacznie trudniejsze, niż dla powiedzmy RPM, ponieważ instalator PEAR jest uruchamiany na wielu platformach i konfiguracjach. Do tego czeka nas dużo pracy nad przeprowadzeniem migracji do PHP 5.

  Coraz więcej osób dołącza do społeczności PEAR dodając nową funkcjonalność lub alternatywne pakiety, jak udaje ci się nad tym panować ?

  Korzystamy z głosowania na liście mailowej pear-dev – ludzie głosują nad określoną nazwą pakietu. Zwykle pakiety nie są odrzucane, nawet jeśli nakładają się funkcjonalnością na inny pakiet. Ze względu na to, że mamy pojedynczą listę dla programistów PEAR, autorzy „konkurujących” pakietów szybko się znajdują i doprowadzają do kompromisów z własnej inicjatywy. Moja rola ogranicza się do popychania społeczności we właściwym kierunku od czasu do czasu.


  Skrót z PEAR-DEV

  Kto może głosować?

  Interesujące pytanie pojawiło się na liście. Czy aby głosować za lub przeciw proponowanym pakietom potrzebne jest posiadanie konta w CVS? Instrukcje na temat współtworzenia PEAR wspominają o „developerze”. Ponieważ można być developerem bez posiadania konta w CVS, to każda osoba na liście ma prawo głosu.

  Tutorial: PEAR na Mac OS X

  Pierre-Alain Joye znalazł ciekawy tutorial na temat ustawiania PEAR na Mac OS X. Tutorial wydaje się być calkiem kompletny, zaczyna się od podstawowego instalowania PHP cli i ustawiania właściwych zmiennych środowiskowych. Oprócz tego zawiera instrukcje jak: zainstalować i użyć menedżera pakietów PEAR, wygenerowania dokumentacji z pliku phpdoc i jak używać klas PEAR we własnych aplikacjach. Dodatkowy link: PHP i Mac
  Tutorial ten może być użyty jako wskazówka na temat instalowania PEAR na tradycyjnych unixach, jedyną różnicą będzie to, że prawdopodobnie sam skompilujesz php cli.
  Czego nam brakuje, to podobnego tutoriala dla Windows…

  Szablon PEAR phpdoc

  Christian Dickmann ogłosił, że jego szablony PEAR dla PHPDoc są prawie ukończone i że potrzebuje nieco pomocy przy testach. Szablony prezentują się bardzo ładnie. Dodatkowe cechy pozwalają m.in. na możliwość generowania doc`ów dla każdego publikowanego pakietu PEAR, przejrzenie lub ściągniecie dokumentacji API, zuploadowanie wydania developerskiego aby sprawdzić jak wygląda dokumentacja w nowym layoucie.
  Szablony są przeznaczone do użytku z phpDocumentor.

  Pomyłka przy pakietowaniu dla Windows

  Ku rozczarowaniu użytkowników Windows, instalator PEAR nie został umieszczony w dystrybucji binarnej dla tego systemu. To nie było zamierzone, powodem jest pomyłka przy tworzeniu pakietu. Mamy nadzieję, że zostanie to poprawione w 4.3.1.

  Bugi i poprawki

  Dzięki tym ludziom wykryto kilka nowych błędów: Lorenzo Alberton, Tobias Schlitt, Michele Manzato, Markus Wolff


  Nowe i proponowane pakiety

  HTTP_Header, HTTP_Header_Cache

  Wolfram Kriesing zasugerował nowe pakiety, które implementują metody do obsługi nagłówków i obsługi nagłowków cache.

  DB_Abstract

  Wolfram Kriesing również zaproponował narzędzie do budowania zapytań oparte na DB. Ten pakiet ma kilka podobieństw do DB_DataObject, ale skupia się bardziej na budowaniu zapytań niż konstruowaniu dataobiektów.

  A&A dla przedsiębiorstw

  Tony Bibbs zaproponował nowy pakiet do autoryzacji i autentykacji. Po dyskusji pojawiła się możliwość połączenia jego pakietu z LiveUser.

  GTK_VarDump

  Alan Knowles zaproponował pakiet, który robi VarDump w oknie GTK.


  Rozwój

  ARuch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Net_SMTP, DBA_Relational, PECL::session_pgsql, PHPUnit, DB, MDB, XML_Transformer, HTML_QuickForm, PECL::soap, Net_SmartIRC, Cache_Lite, HTML_Template_Xipe, PECL::tclink, Net_SMTP, Mail, Perm_LiveUser, I18N, Spreadsheet_Excel_Writer, Pager_Sliding, XML_XPath, Net_UserAgent, Image_GIS, File_HtAccess, HTML_TreeMenu, DB_QueryTool, HTTP_Header


  26.01.2003
  autorzy: Mika Tuupola (tuupola@appelsiini.net), Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org) (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)

  Przegląd prasy

  Międzynarodowe wydanie PHP-Magazine

  Cieszymy się z międzynarodowej edycji PHP Magazine. W pierwszym numerze bardzo dobre wprowadzenie do PEAR::MDB napisane przez Lukas’a Smith. Oprócz tego przydatne wprowadzenie na temat pisania rozszerzeń PHP napisane przez Zeev’a Suraski.

  PHP-Magazin

  Numer 1 / 2003 PHP-Magazin zawiera wiele dobrze napisanych artykułów o PEAR. Alexander Merz napisał ciekawe podsumowanie PEAR. On również jest autorem przydatnego wprowadzenia do instalowania, administracji i używania PEAR. Hartmut Holzgraefe pokazuje jak używać PEAR::HTTP_WebDAV_Server. Richard Samar omawia bazodanowe XPath i XQuery. Pisze też o używaniu modułów PEAR::XDB, w szczególności o sterowniku Tamino.
  Cieszymy się z tylu artykułów o naszym projekcie. Jeśli ktokolwiek z was wyczyta gdzieś artykuły, czy newsy o PEAR – chętnie umieścimy odnośniki do nich w weekly news.


  Skrót z PEAR-DEV

  DB_DOM gotowe na CVS

  Sandro Zic zgłosił, że jego już zatwierdzona na pear-dev klasa do zarządzania danymi XML, umieszczonymi w tabeli RDBMS o zdefiniowanej strukturze, w sposób podobny do DOM została poddana pearyzacji i jest gotowa do umieszczenia w CVS. Niestety nie zdecydowano się jeszcze na nazwę i wciąż oczekujemy na propozycje.
  Obecnie rozważane nazwy: DB_DOM, DB_XML, DB_XML_DOM, XML_DB i XML_DB_DOM.

  Fundacja PEAR?

  Ostatnio miało miejsce kilka dyskusji czy powinna powstać fundacja sponsorująca rozwój PEAR czy nie. Podobne fundacje sponsorują duże projekty takie jak FreeBSD czy Perl. PEAR jest wciąż w zbyt niskiej lidze projektów open source i fundacja byłaby działaniem nieco na wyrost. Aktualnie stosowany styl, lista życzeń każdego developera, wydaje się spełniać swoje zadanie.

  Bugi i poprawki

  Dzięki tym ludziom wykryto kilka nowych błędów: Warren Konkel, Demian Turner, Patrick O’Lone, Jeroen Houben, Vlad Borisoff and Blake Schwendima.


  Nowe i proponowane pakiety

  Net_LMTP

  Damian Alejandro Fernandez Sosa zasugerował dodanie klasy dostarczającej maile za pomocą LMTP (Local Mail Transfer Protocol, zdefiniowany w RFC 2033). Proponowana nazwa – Net_LMTP – znakomicie pasuje do tego zadania. Net_LMTP jest oparta o Net_SMTP.

  PhpDocumentor

  PhpDocumentor, który można było ściągnąć z http://www.phpdoc.org/ jest teraz również dostępny w PEAR.

  Gtk_VarDump

  Gtk_VarDump został wydany po raz pierwszy w PEAR.

  Rozwój

  Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Net_SMTP, Mail_Mbox, MDB, Image_GIS, DB_QueryTool, I18N, HTTP_Header, Spreadsheet_Excel_Writer,HTTP_Request, PECL::apd, DB_DataObject, PECL::bcompiler, Gtk_VarDump, PEAR, Perm_LiveUser, DB, HTML_OOH_Form, PECL::session_pgsql, PECL::imagick. PECL::spplus, PECL::radius, PECL::vpopmail and Console_Table.

  Odwiedź stronę PWN
  PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
  All rights reserved.
  Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
  Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

  Oznaczone jako → 
  Share →