To już drugi w tym roku numer Debian Weekly News. Ze względu na trwającą w najlepsze sesję egzaminacyjną, ukazał się z niewielkim opóźnieniem. Polska wersja pierwszego numeru powinna pojawić się za kilka dni. Za pomoc w tłumaczeniu dziękuję niezastąpionemu Bartkowy Zapałowskiemu, bez którego dzisiejszy numer ukazałby się zapewnie jutro lub pojutrze…

Witamy w drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Wygląda na to, że zmiana GCC, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu, idzie dobrze. Podczas dyskusji o KDE 3 i Debianie przypadkowo wymyślono nowy czasownik. Stwierdzono, że wkrótce zsidzi się KDE 3. To wkład w listę elitarnego dialektu Debiana.
Zmiany w SPI. Nils Lohner zrezygnował ze stanowiska prezesa Software in the Public Interest (SPI), nowym wiceprezesem został Ean Schuessler. SPI zapewnia wsparcie prawne i finansowe wielu projektom związanym z Wolnym Oprogramowaniem, w tym Debianowi. Podczas ostatniego spotkania zarządu, zajęto się sprawą sekcji odpowiedzialnej za regulaminy. John Goerzen zostanie przewodniczącym komitetu ds. przejrzenia i aktualizacji regulaminów SPI. W dalszym ciągu potrzeba trojga ochotników na nieobsadzone stanowiska. Później odbędzie się głosowanie nad kandydaturami. Jak zwykle, SPI zaprasza wszystkich zainteresowanych do członkostwa.
Wywiad: Living up to the Linux name. Sam Varghese z The Age przeprowadził w tym tygodniu wywiad z członkiem Debian Press Team. Sam chciał się dowiedzieć jakie są główne różnice pomiędzy Debianem a innymi dystrybucjami, co jest motywacją dla osób rozwijających Debiana (ponieważ jak dotąd nie widać było żadnej zapłaty za tą pracę), czy cykl wydawania jest siłą czy słabością oraz jakie są plany na przyszłość projektu Debian.
Zrzuty ekranu z instalacji. Debian Press Team niedawno otrzymał od brytyjskiego pisma Personal Computer World prośbę o zrzuty ekranu z procesu instalacyjnego woodiego. Thorsten Sauter spełnił prośbę i utworzył zestaw obrazów PNG, które pokazują wszystkie ważne kroki instalacji systemu.
Dostępne są płyty aktualizacyjne 3.0r1. Znaczące problemy sprzętowe podczas przerwy świątecznej spowodowały pewne opóźnienia, ale Steve McIntyre w końcu utworzył obrazy CD z aktualizacją Debian 3.0 do 3.0r1. Używając jigdo oraz plików wzorcowych płytki aktualizujące są już dostępne.
Prawdopodobny Port Debiana na x86-64. Bart Trojanowski wyraził zainteresowanie rozpoczęciem prac nad sportowaniem Debiana na nadchodzącą architekturą x86-64 firmy AMD’s. Architektura x86-64 będzie pierwszym 64 bitowym procesorem AMD, który ma pozwalać na równoczesne wykonywanie operacji 32 oraz 64 bitowych. Michael Banck rozważał możliwość zdobycia dostępu do sprzętu x86-63 za pomocą przedstawiciela Open Source w AMD, ale to wymagałoby podpisania NDA, co ogranicza nasze możliwości.
System Zarządzania Pakietami Itsy. Josh Narins był ciekaw, jaki jest najstarszy sprzęt, na którym działa Debian. Po opisaniu przez kilka osób starych 486 i 386, dyskuja przeszła na narzekania na słabą wydajność dpkg w tych ograniczonych zasobami środowiskach. Josh znalazł System Zarządzania Pakietami Itsy (iPKG). iPKG był zaprojektowany tak, by być jak najbardziej podobnym do debianowego systemu zarządzania pakietami – wspiera też format pakietów .deb. iPKG jest bardzo lekki i tak okrojony, by mógł być wykorzystany na systemach GNU/Linux z mocno ograniczonymi zasobami, takich jak komputery typu handhelp.
Możliwość unieważnienia wolnych licencji? Ostatnio pojawiły się postingi na Advogato na temat legalności działań developerów cofających „wstecznie” licencje typu GNU General Public License (GPL). Dyskutowano również wpływ (jeśli taki jest) prawa pracy na wymuszanie licencji copyrightowych (w odróżnieniu od copyleftowych) i czy wolne licencje powinny, czy też nie powinny być udzielane na zawsze. W tej chwili są pewne wątpliwości w tej sprawie, wygląda na to, że będzie to zależało od prawa obowiązującego w miejscu zamieszkania twórcy oprogramowania. Wezwano do aktualizacji GPL, by powyższe kwestie były czytelniej uregulowane.
Problem z kodowaniem stron. Tomohiro Kubota wykrył poważny problem ze znakami nie-ASCII na automatycznie generowanych, wielojęzykowych stronach, gdy jest używane kodowanie wielobajtowe (takie jak ISO-2022-JP dla Japońskiego lub EUC-KR dla Koreańskiego). Stwierdził, że ISO-8859-1 jest lokalnym kodowaniem znaków tak jak KOI8-R oraz EUC-JP (są ze sobą w konflikcie), i dlatego nie powinny być używane, gdy zostało ustawione inne kodowanie na stronie. Zamiast tego, znaki nie-ASCII powinny być kodowane jako obiekty HTML.
Jądro bez obsługi ext2? Marcel Kolaja zauważył, że konfiguracja jądra dla jąder zoptymalizowanych dla i386 i i686 różni się w stosunku do ext2. To drugie ma wkompilowaną obsługę tylko jako moduł. Josselin Mouette i Daniel Jacobowitz wyjaśnili, że jest to zamierzone i że to nie jest błąd. Jądro ładuje ramdysk z modułami w środku. W Linux 2.6 initrd zostanie zastąpione przez initramfs.
Zmiana numerów wydań Debiana. Scott James Remnant zaproponował zmienić schemat numerowania kolejnych wydań, ponieważ według niego kolejny release będzie miał nowy major-numer i w związku z tym powinien nazywać się Debian 4 (sarge) zamiast Debian 4.0 (sarge). Martin Michlmayr dodał,że jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać proponując zmiany w czymś widocznym dla każdego użytkownika, jest stałość i unikanie znacznych modyfikacji.
Nowy pakiet wirtualny – dns-server? Toni Mueller zaproponował stworzenie jednego lub dwóch nowych pakietów wirtualnych dla serwerów nazw. Zauważył, że Debian dostarcza wiele serwerów, które tylko częściowo ze sobą konfliktują. Michael Poole zastanawiał się, dlaczego pakietu muszą być w konflikcie, skoro mogą być równocześnie zainstalowane, a jedynie muszą być skonfigurowane inaczej.
Instalowanie Woody’ego na notebooku Vaio. Roger Lipscombe zapisał kilka uwag dokumentujących sposób instalacji Debiana 3.0 (Woody) na laptopie Vaio SRX87. Musiał przeprowadzić instalację sieciową (wykorzystując PXE do bootowania z sieci), ponieważ notebook jest wyposażony w nie wspierany przez instalator napęd DVD-ROM.
Tworzenie .deb z plików .deb. Steve Traugott chciał się dowiedzieć, czy istnieje narzędzie umożliwiające stworzenie jednego „zbiorowego” pakietu, w skład którego wchodziłyby inne pakiety, i który zachowywałby wszystkie zależności i informacje dla bazy debconfa. Próbuje zaimplementować techniki opisane w tym dokumencie. Istniejący apt-zip nie jest wystarczający.
Historia radiusd-freeradius. Chad Miller opisał aktualny stan radiusd-freeradius. Został zgłoszony „pusty” błąd, aby utrzymać ten pakiet poza woodym, jednak niestety raport o błędzie nie został usunięty przed wydaniem tej wersji. Maintainer nie zwrócił na to uwagi i pakiet został usunięty z gałęzi testing i unstable. Pakiet nie może zostać ponownie dodany, ponieważ pośrednio linkuje się z libssl, a jest licencjonowany na zasadach GNU GPL. Kilka osób posiada prywatne pakiety radiusd-freeradius.
CUPS i SSL. Jeff Licquia skontaktował się z osobami rozwijającymi GNU TLS, by dowiedzieć się, czy biblioteka zapewniająca kompatybilność z OpenSSL mogłaby zmienić licencję na GNU Lesser General Public License (LGPL). Nikos Mavroyanopoulos z GNU TLS odpowiedział,że to zależy od jego autora, a Jeff dodał, że prawdopodobnie sam napisze natywną obsługę GNU TLS dla CUPS.
Losowe rządania usuwania pakietów. James Troup skontaktował się z QA team, ponieważ ftpmasters otrzymują zwiększoną liczbę zgłoszeń proszących o usunięcie pakietu. Prośby te nie pochodzą od maintainerów ani QA team, lecz losowych osób często nie będących nawet deweloperami. Nie czuje się dobrze w sytuacji, gdy ftpmaster decyduje o ewentualnym usunięciu pakietów. Przyszłe prośby o usunięcie pakietu będą przedyskutowywane przez QA team.
Port OSCARa na Debiana? Benoit des Ligneris zastanawiał się, czy Debian jest zainteresowany przeniesieniem OSCARa, zbioru programów do clusteringu pracujących w przestrzeni użytkownika, na system Debian. Aktualny zbiór narzędzi jest przeznaczony głównie do obliczeń naukowych. Benoit dołączył listę problemów, które powinny zostać rozwiązane. Zainteresowani mogą się przyłączyć i pracować nad nimi.
Budowanie Aplikacji GTK dla Windows na Debianie. James Michael DuPont wysłał wołanie o pomoc i poprosił o wsparcie społeczność Debiana. Celem jest zbudowanie aplikacji dia na platformę W32 używając Debiana i kompilatora MingW32. Zasugerował również użycie portu GTK na W32 do zbudowania graficznego instalatora bazującego na GTK i debian-installer.
Debian na X-box. Jeśli wciąż szukasz świetnej platformy do zabawy i cyfrowego magnetowidu, może spodoba ci się projekt Dreamix. Jego celem jest podarowanie społeczności Open Source narzędzi do nagrywania i odtwarzania nagrań wideo, audio oraz obrazków, pracujących na platformie X-box. Dreamix będzie oparty o Debian X-box-Linuksa, a wszystkie wymagane biblioteki będą zawarte w dystrybucji na płycie CD, która automatycznie wystartuje po włożeniu krążka do napędu DVD X-boxa.
Aktualizacja Debian Privacy Notice. W ostatnim numerze informowaliśmy o Debian Privacy Notice. Zwrócono naszą uwagę na fakt, że strona z disclaimerem istnieje i ma zastosowanie na serwerze list dyskusyjnych. Może też być użyta jako podstawa dla bardziej ogólnego zastrzeżenia lub informacji o prywatności dla wielu rzeczy w Debianie, takich jak PTS (system śledzenia pakietów), BTS (system śledzenia błędów) itp. Oczekujemy na pomoc, zapraszamy też do tego wątku. Pojawiła się już propozycja, którą warto przejrzeć.
Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Jeśli korzystacie z poniższych pakietów, upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy.

 • geneweb — Wyciek informacji.
 • canna — Przepełnienie bufora i denial of service.
 • tomcat4 — Ujawnienie źródeł.
 • xpdf-i — Wykonywanie dowolnych poleceń.
 • OpenLDAP2 — Przepełnienie bufora i inne problemy.
 • libmcrypt — Przepełnienie bufora i wyciek pamięci.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • esix — PDP-8 Engineering and Scientific Interpreter eXtended.
 • gucharmap — Unicode character picker and font browser.
 • hspell — Hebrew spell checker.
 • jmp — Profiler for Java to trace object and method timings.
 • lmarbles — A game where you build figures out of colored marbles.
 • prelink — ELF prelinking utility to speed up dynamic linking.
 • tptime — Gregorian<->Julian date converter.
 • wings3d — A Nendo-inspired 3D polygon mesh modeller.
 • xml2rfc — XML-based formatting tool for RFCs.
 • xmltv — Functionality related to the XMLTV file format for TV listings.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 6 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 167 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich maintainerów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →