Jednym z podstawowych punktów realizacji idei efektywnej i przyjaznej administracji publicznej jest możliwość kontaktu obywateli z przedstawicielami władz przy użyciu poczty elektronicznej. Większość urzędów posiada swoje strony internetowe na których podaje swoje adresy e-mail. Jednak samo podłączenie do sieci nie jest wystarczające. Potrzebna jest jeszcze chęć jej używania. Popatrzmy jak to wygląda w praktyce.

W kolejnej akcji zatytułowanej „Burmistrz on-line”, przeprowadzonej w grudniu 2002 r. – a więc podobnie jak akcja „Poseł on-line” kilka miesięcy po kolejnych wyborach – Internet Obywatelski rozesłał pocztą elektroniczną pytanie dotyczące godzin przyjęć obywateli przez przedstawicieli władz samorządowych – burmistrzów i prezydentów wybranych miast. Jako kryterium doboru jednostek przyjęto członkostwo tych miast w Związku Miast Polskich.
Na 265 miast należących do Związku Miast Polskich, 6 urzędów miejskich nie miało adresów mailowych, zaś 9 adresów okazało się błędnych (wszystkie adresy były weryfikowane na stronach internetowych urzędów). Na odpowiedź pozostawiliśmy pytanym 30 dni. W tym terminie otrzymaliśmy informacje od 124 urzędów, a więc od 48% zapytanych.
Najwięcej odpowiedzi dostaliśmy od burmistrzów i prezydentów miast woj. opolskiego (odpowiedziało aż 80% zapytanych!), świętokrzyskiego (odpowiedziało 67%) i małopolskie (60%), Sporo poniżej średniej wypadły natomiast miasta woj. podlaskiego (36%) i kujawsko-pomorskiego (38%). Niestety żadnej (!) odpowiedzi nie dostaliśmy z miast zachodniopomorskiego.
Więcej szczegółów – www.egov.pl/burmistrz/.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: eGov.pl.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →