Ciekawa koncepcja forów wielojęzycznych została zrealizowana w Klubie Mandrake – klubie zarejestrowanych użytkowników tej dystrybucji. Z każdego z tych forów można korzystać w więcej niż jednym języku, użytkownik widzi tylko te języki, które rozumie.
Jak widać MandrakeSoft stara się jak najbardziej dogodzić użytkownikom swojej dystrybucji. Trudno się temu dziwić, w końcu to oni sa głównym źródłem dochodów firmy, a jakoś tak dziwnie się składa, że firmy nie przynoszące dochodów szybko znikają z rynku…
W dalszej części tłumaczenie oryginalnej informacji opublikowanej przez Mandrake:

Dlaczego fora wielojęzyczne?
Po pierwsze z tego powodu, że choć większość członków Klubu Mandrake zna angielski, wiele osób nie lubi pisać czegokolwiek po angielsku. W Klubie jest wielu Francuzów, Niemców, Hiszpanów, Duńczyków, itd, zaś większość z nich nie pisze bo nie ma możliwości pisania w swoim rodzimym języku. ( w tej chwili zarejestrowanych oficjalnie w Klubie jest 9 użytkowników z Polski – przyp. autora)
Oczywistym (i złym) rozwiązaniem tego problemu jest otwarcie nowego zbioru forów dla każdego języka. A oto kilka powodów przeciwko otwieraniu nowego forum dla każdego języka oddzielnie:

  • Po pierwsze, utrzymywanie wielu oddzielnych forów jest koszmarem dla administratora.
  • Po drugie, wartość forum rośnie wykładniczo do liczby osób, które regularnie korzystają z niego. Nawet gorzej, większość wielojęzycznych osób (których jest średnio więcej niż osób używających tylko jednego języka!) zazwyczaj lubi zaglądać, tam gdzie się coś dzieje. To dlatego niemieckie, hiszpańskie, a nawet francuskie listy dyskusyjne nie dostają szansy stania się takimi dobrymi jak równolegle działające wersje angielskie…
    W celu umożliwienia większej liczbie osób udziału w konwersacjach nie-angielskich potrzeba wrzucić je tam gdzie jest duża liczba osób. (jeśli góra nie może przyjść do Mahometa…).
  • Po trzecie, z tego co wiem nikt nie oferuje (jeszcze) wielojęzycznych forów, co czyni projekt bardzo interesującym. .-)

Jak działa system?
Z punktu widzenia użytkownika, system nie różni się tak bardzo od „zwykłych” forów:

  • Najbardziej oczywistą różnicą jest to, że należy wybrać język w jakim będziemy wysyłali nową wiadomość.
  • Inną, mniej oczywistą różnicą jest to, że języki, kórych użytkownik nie rozumie są przed nim ukryte.
  • Istnieje jednak możliwość tłumaczenia wiadomości na inne języki. Czas pokaże jak użyteczna jest ta funkcja.

Jako efekt uboczny, fora Klubu Mandrake mogą wydawać się czasami puste. To oznacza, że użytkownik nie zdefiniował języka angielskiego w swoich ustawieniach językowych…:)
Co dalej?
W celu uczynienia forów (oraz reszty Klubu Mandrake) prawdziwie wielojęzycznymi, MandrakeSoft zmieniła całkowicie system kodowania stron klubu na unicode (UTF-8).
W końcu, nakład pracy jaką MandrakeSoft włoży w umiędzynarodowienie Klubu Mandrake będzie zależało od reakcji użytkowników…
Swoją drogą ciekawe czy podobna koncepcja zostanie zrealizowana na którejś z popularniejszych grup dyskusyjnych?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: aluś.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →