Dwudziestoletni student inżynierii lądowej na Uniwersytecie Firat Halit Ertas jest Kurdem. Pod pseudominem alexwurz redagował katalog zasobów internetowych poświęconych Kurdom w ramach największego na świecie katalogu stron internetowych The Open Directory..
Hakan Kizirlanslan jest prokuratorem Narodowego Sądu Bezpieczeństwa w Ankarze. 1 listopada 2002 oskarżył on Halita o wspieranie terrorystycznej organizacji PKK (KADEK), a policja turecka aresztowała go.

PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) przez lata walczyła o prawo Kurdów do używania własnego języka w domu, szkole, prasie i w urzędzie oraz do tego, by armia turecka chroniła ich, a nie turczyła. Obie strony oskarżały się o terroryzm: armia uspokajała wioski artylerią, a PKK likwidowała tych, których uważała za kolaborantów.
Niedawno przywódców PKK schwytano i osądzono, a pod naciskiem Europy Turcja zgodziła się na publiczne używanie języka kurdyjskiego. Dawni działacze PKK utworzyli stowarzyszenie społeczno-kulturalne KADEK. Rząd Turcji uważa je za przykrywkę nielegalnej PKK. KADEK ma swą witrynę internetową. Halit wpisał ją do katalogu stron o kulturze kurdyjskiej. Prokurator uznał to za wspieranie terrorystów.
Społeczność redaktorów ODP zaalarmowała Amnesty International i rządy krajów zachodnich. Po dwóch tygodniach Halita uwolniono, ale oskarżenie nie zostało wycofane. Chwilowo swój cel osiągnęło: aby chronić kolegę redaktorzy ODP na miesiąc wycofali z katalogu strony poświęcone Kurdom. Teraz ich redagowaniem zajmą się ochotnicy z innych krajów (w tym z Polski) gotowi podjąć ryzyko oskarżeń prokuratora Hakana i pozasądowych działań jego kolegów z innych służb.
PS. Oprogramowanie The Open Directory jest własnością The Netscape Corporation, a więc pośrednio koncernu AOL Time Warner. Wolna jest natomiast treść katalogu: co tydzień każdy może pobrać jego najnowszą wersję w formacie RDF i wiele serwisów na świecie, w tym Google, Interia i Wirtualna Polska z tego korzysta. ODP jest redagowane przez społeczność 9000 ochotników z całego świata.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Vlado.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →