Po tygodniowej przerwie spowodowanej opóźnieniem w odlocie z PHP Conference, w tym tygodniu wszystkie wydarzenia z obu tygodni. Były to tygodnie całkiem pracowite, pokaźnie wątki pojawiły się na grupie mailowej, do tego całkiem spora liczba nowych propozycji pakietów, zbliżając PEAR odrobinkę do rozmiarów CPAN. Zrezygnowałem z podsumowania nowych wydań, bo jest ono dostępne pod konieć newsów (po angielsku), a skupiłem się na nowinkach z listy i krótkim podsumowaniu nowych pakietów.
Mała uwaga: wśród autorów PEAR pojawia się trzeci Polak, o którym mi wiadomo – witamy.

autor: Alan Knowles alan_k@php.net (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)

Skrót z PEAR-DEV

Rozwiązania problemów z Include Path

Po dosyć długiej dyskusji w ostatnich miesiącach o sposobach obsługi folderów instalacyjnych PEAR w środowiskach hostowanych, Stig Bakken ogłosił chęć dodania nowej dyrektywy do php, '{get,set,restore}_include_path()’, aby umożliwić modyfikację include path, nawet na stronie hostowanej uruchomionej w trybie safe mode (gdzie ini_set może być wyłączone).

Konwerter z PHPdoc do PEAR manual

Alexander ogłosił wydanie konwertera z PHPdoc do PEAR manual opartego na kodzie phpdoc
http://www-user.tu-chemnitz.de/~meal/pd2pm-0.5.zip

Z tej samej beczki: Greg Beaver ogłosił, że konwerter z phpdocumentor do peardoc2 jest gotowy w 85%. Szybkie tworzenie dokumentacji jest teraz znacznie prostsze.

Nowa lista mailowa dla Peardoc

Twórcy dokumentacji Pear mają od teraz własną listę mailową, więc jeśli chcesz pomóc w dokumentowaniu dostępnych pakietów, zapisz się na nią wysyłając maila do

  pear-doc-subscribe@lists.php.net

PHP Documentor wchodzi do PEAR

Greg Beaver ogłosił wydanie nowej wersji phpDocumentor, dopracowanego narzędzia do konwersji z phpdoc na html/pdf itp. Zgłosił również chęć udostępnienia pakietu za pośrednictwem instalatora pear i przez stronę web.

Pakiety do obsługi wykresów w PEAR

Richard Udovich ogłosił, że rozpoczął prace nad pakietem do obsługi wykresów. W związku z tym pojawiła się dyskusja, jako że pakiet JpGraph już jest częścią drzewa php w cvs – dostępny jest pod podwójną licencją, QPl i komercyjną.  

Bugi i poprawki

Dzięki tym ludziom wykryto kilka nowych błędów: Paweł Gołaszewski, Arnaud Limbourg, Mika Tuupola and Yavor Shahpasov. Ponieważ w ostatnich tygodniach było prawie 500, prawdopodobnie kogoś pominąłem, nie wspominając o tym, że wiele poprawek jest wysyłanych bezpośrednio do zarządzających pakietami.


Nowe i proponowane pakiety

Spreadsheet_Excel, do pracy z plikami Excel

Xavier Noguer zgłosił klasę zapisującą w formacie Excel, opartą o moduł Spreadsheet::WriteExcel z CPAN autorstwa John’a McNamara. Klasa zawiera wiele ciekawych funkcji do zapisywania i tworzenia plików excela w locie, w tym podstawową obsługę ustawiania komórek, wraz z formatowaniem, wzorami obrazkami i wieloma innymi rzeczami. Po zakończeniu dyskusji nad nazewnictwem powinna pojawić się w PEAR.

XDB – interfejs do baz danych XML

Richard Samar zgłosił kilka nakładek do korzystania z baz XML: Xindice i Tamino.

Pager_Sliding – wzbogacona klasa Pager

Lorenzo Alberton zgłosił nową klasę Sliding Pager, która ma API podobne do istniejącej klasy w PEAR, ale oferuje bogatszy interfejs. Lorenzo był bardzo miły i zaimplementował dodatek dobrze współpracujący z szablonami.

PECL::SPPLUS – dostęp do francuskiego interfejsu płatniczego

Nicolas Chaillan zgłosił rozszerzenie php umożliwiające dostęp do interfejsu płatniczego banku Caisse Epargne.

HTML_Template_SmartyLite – SimpleTemplate

Po rozmowie z Alanem podczas PHP Conference, Wolfram Kriesing zgłosił chęć staworzenia Simple Template, silnika szablonów podobnego do Smarty, wraz z dodatkami takimi jak narzędzia tłumaczące I18N i system cache`ujący z PEAR. Pomysł polega na połączeniu funkcjonalności z HTML_Template_Flexy, które rozwinęło się z wcześniejszej wersji SimpleTemplate, z jądrem i zastąpienie HTML_Template_Flexy.

MySQL UDF – osadzony PHP w Mysql

David Sklar zgłosił rozszerzenie Mysql, które pozwala pisać stored procedures w PHP wewnątrz Mysql. Korzysta ono z nowej wersji PHP osadzonego, któe pojawi się w nadchodzącym PHP 4.3.

DataObjects dls LDAP

Chrigu zgłosił chęć stworzenia interfejsu dla LDAP podobnego do DataObjects

Mnogosearch – nowa nakładka na silnik wyszukiwawczy

Bertrand Mansion ogłosił, że stworzył uaktualniony interfejs dla silnika Mnogosearch, który pozwala na korzystanie z różnych systemów szablonów, np. Smarty czy HTML_Template_IT.

Numbers_Spell

Piotr Klaban zgłosił pakiet konwertujący liczby na słowa w różnych językach, aktualnie w amerykańskiej i brytyjskiej odmianie angielskiego i polskim.

Struktury danych

Robin Johnson ogłosił, że zamierza stworzyć grupę klas do obsługi struktur danych, w podobny sposób jak to robi Java Collections.


Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Cache, Cache_Lite, Date, DB, DB_DataObject, DB_ldap, DBA, File_Find, File_HtAccess, FSM, HTML_Javascript, HTML_QuickFrom, HTML_TreeMenu, Log, MDB, Net_URL, PECL::apd, PECL::mailparse, PECL::optimizer, PECL::python, PECL::spplus, SOAP, Text_Password, XML_Transformer, PEAR.

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →