Na opensource.org opublikowano tegoroczny poufny dokument Microsoftu z serii tzw. „Halloween Documents”. Zawiera on wyniki badań Microsoftu nad postrzeganiem Linuksa i wolnego oprogramowania w porównaniu z inicjatywą „Shared Source” firmy Gatesa. Kopia zamieszczona na opensource.org opatrzona jest wstępem i komentarzem Erica S. Raymonda.

Oto kilka ciekawych zdań z tego dokumentu:

  • (…) Większość respondentów jest zaznajomiona z oprogramowaniem o otwartym źródle [OSS] (81%) i Linuksem (77%). Duża część określa się jako „dobrze zaznajomiona” z OSS (51%) i Linuksem (41%). Z osób zaznajomionych z OSS i Linuksem większa część ma do nich przychylny stosunek. (Uwaga: wśród klientów Microsoftu! – marcoos)
  • OSS jest postrzegane lepiej niż „Shared Source”.
  • Płynąca od Microsoftu krytyka OSS, Linuksa i licencji GPL nie odnosi znaczących skutków, a czasem obraca się przeciwko firmie.
  • Wyciąganie argumentów dotyczących abstrakcyjnych dyskusji na temat własności intelektualnej nie odnosi znaczących skutków.
  • Największe szanse daje Microsoftowi dyskusja na temat całkowitych kosztów posiadania (TCO) i na tym powinna być oparta kampania firmy.

Oczywiście polecam przeczytanie całego artykułu. Chyba nie należy jednak wyciągać z niego pochopnych wniosków (typu „No to już pokonaliśmy M$!”). Niektóre osoby ponadto kwestionują autentyczność tych zaduszkowych papierów (ESR mówi co innego). Z drugiej strony, jeśli popatrzymy na ostatnie zagrywki tej firmy (właśnie prowokowanie dyskusji nt. TCO), nasuwa się wrażenie, że coś jest na rzeczy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →