Miło mi poinformować, że 19 pażdziernika Zespół MozillaPL [1] wydał kolejną wersję swojej przeglądarki w oparciu o kod źródłowy ostatniego wydania milestone z Mozilla.org

Co nowego w wersji 1.2 Beta?

– Na wszystkich popularnych platformach działa obecnie Wyszukiwanie TypeAhead – dodatek, który umożliwia wyszukiwanie i podświetlanie odnośników na stronach WwW przez wprowadzanie kolejnych liter zawartych w ich nazwie. Przykładowo, jeżeli rozpoczniemy wprowadzanie liter „wia…”, MozillaPL automatycznie podświetli pierwszy odnośnik, który będzie je zawierał – na przykład „Najświeższe Wiadomości”. Tak zaznaczony odnośnik można już błyskawicznie otworzyć bez używania myszy, naciskając po prostu przycisk Enter. W identyczny sposób możliwe jest wyszukiwanie dowolnego tekstu na stronie – zaznaczenie można następnie wykorzystać w module MozTweak do przetłumaczenia tekstu na jeden z języków obcych lub wyświetlenia jego definicji encyklopedycznej. Więcej na temat Wyszukiwania TypeAnead można dowiedzieć się z artykułu na stronie Zespołu MozillaPL [2].

– Do obecnego wydania włączona została obsługa funkcja „link prefetching”, która umożliwia autorowi strony WwW wskazanie danych, jakie powinny zostać pobrane w tle do pamięci podręcznej przeglądarki, po wyświetleniu pierwszego dokumentu. Aby lepiej zobrazować nowe możliwości załóżmy, że Dobra Gazeta Internetowa udostępnia świetny artykuł o MozilliPL, który, z racji swej objętości, został podzielony na kilka podstron. W momencie, gdy użytkownik otworzy pierwszą stronę i zajmie się czytaniem artykułu, przeglądarka może zostać poinformowana, aby rozpocząć pobieranie do pamięci podręcznej kolejnej strony. Jeśli na przykład na czwartej stronie zawarto wiele zdjęć, to korzystne będzie wskazanie przeglądarce już przy pierwszej stronie, aby rozpoczęła pobieranie wymaganych danych. W ten sposób użytkownik otwierając kolejne podstrony artykułu doświadczy przyjemnego uczucia 'że strony dziś otwierają się naprawdę błyskawicznie’, ponieważ wszystkie dane będą pobierane z lokalnego dysku, zamiast z Internetu.

Całość jest oczywiście w pełni konfigurowalna, użytkownicy, którym z jakichś względów ta funkcja nie przypadnie do gustu mogą ją w każdej chwili zupełnie wyłączyć. Artykuł opisujący możliwości pobierania danych w tle jest w przygotowaniu i niedługo pojawi się na stronie MozillaPL.org, w chwili obecnej można zapoznać się z dokumentem w języku angielskim [2].

– Czy nagle otwierające się strony z reklamami lub innym rodzajem nie do końca oczekiwanych treści nie stają się coraz bardziej irytujące? Dla wielu z nas tak i tu przyjść z pomocą może MozillaPL. Od dawna użytkownicy Mozilli mogli wyskakujące okna, tzw. pop-ups sprawnie zablokować. Jednak w najnowszym wydaniu Polskiej Mozilli można dodatkowo ustalić indywidualną politykę, określającą zasady otwierania wyskakujących okien w stosunku do każdej strony z osobna. Od dziś, używając odpowiedniego menedżera, można wyłączyć wyświetlanie pop-upów pochodzących z danej domeny internetowej za pomocą jednego kliknięcia myszką, umożliwiając równocześnie wyświetlanie takich okien zaufanym witrynom.

– W nowym wydaniu MozilliPL doszlifowano również wiele obszarów interfejsu użytkownika, wprowadzono nowe możliwości filtrowania wiadomości w Kurierze Poczty oraz poprawiono kilkadziesiąt błędów najczęściej powodujących zawieszanie się przeglądarki. Ulepszona została obsługa unikodu tak, aby użytkownicy dowolnej platformy sprzętowo-systemowej mogli bez przeszkód korzystać z dokumentów w wybranym przez siebie języku. Szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian, jak również lista znanych problemów dostępna jest jak zwykle na naszej stronie [3], na której udostępniamy również wiele informacji o dystrybucji MozillaPL oraz oferujemy limitowane wsparcie dla użytkowników.

[1]. Artykuł opisujący możliwości Wyszukiwania TypeAhead
[2]. Bliższe informacje o funkcji 'link prefetching’:
[3]. Informacje o bieżącym wydaniu MozillaPL 1.2 Beta

MozillaPL jest przeglądarką, powstałą na bazie kodu Mozilla.org, tworzoną w oparciu o otwarte standardy i oferującą doskonałą obsługę najnowszych wersji standardów W3C, takich jak CSS, DOM oraz XML/XHTML; zawierającą ponadto czytnik poczty wraz z książką adresową, program do edycji i publikacji stron WwW oraz moduł rozmów online.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: MozillaPL.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →