W tym tygodniu na liście programistów PEAR widocznie większa aktywność związana z nadchodzącym wydaniem PHP 4.3, do tego dyskusja o Virtual File systems, LiveUser zbliżający się do pierwszego wydania, trochę o banerach Pear i rozwiązywaniu problemów z Zend Engine 2. W tym tygodniu 8 nowych wydań (1 stabilne, 2 bety, 3 alphy i 2 rozwojowe), dwa proponowane pakiety i peardoc2 nareszcie w CVS

autor: Alan Knowles alan_k@php.net (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)


Nowe wydania

Stable

  • Auth – udostępnia metody do tworzenia systemu autentykacji przy użyciu PHP.

Beta

  • Tree – Udostępnia metody do odczytu i manipulacji drzewami, które są przechowywane w bazie danych lub pliku XML.
  • DBA – Nakładka na phpowe funkcje DBA emulująca bazę danych DBA przy użyciu zwykłych plików.

Alpha

  • PECL::ecasound – rozszerzenie, które jest nakładką na bilbioteki Ecasound – udostępnia zaawansowane możliwości przetwarzania dźwięku.
  • XML_XSLT_Wrapper – prostszy, niezależny od bilbioteki i poleceń interfejs do transformacji XSL.
  • Inline_C – pozwala na umieszczanie kodu w C wewnątrz plików PHP.

Rozwojowe

  • SQL_Parser – Parser i tokenizer (lexer) do zapytań SQL
  • DBA_Relational -Interfejs SQL dla baz danych DBA


Skrót z PEAR-DEV

Virtual File Systems

Krótka kontynuacja wątków z poprzednich tygodni na temat Virtual File systems, Wez Ferlong podesłał email o nowej strumieniowej właściwości PHP4.3, która pozwala napisać własny sterownik systemu plików w PHP (i używać standardowych komend takich jak fopen do ich używania)

Pear w PHP 4.3

Jako, że zbliża się termin wypuszczenia PHP 4.3, porządkowanie ostatnich pozostałych problemów na potrzeby tego wydania są wysoko na liście priorytetów. Obecnie, 2 podstawowe problemy to tajemniczy błąd Archive_Tar i końcowe testy instalatora dla Win32.

Odgałęzienia dla Zend Engine 2

W zeszłym tygodniu Sebastian Bergmann wspomniał, że odgałęził PHPUnit na potrzeby Zend Engine 2 i omawiał ogólnie rozgałęzianie pakietów dla nowego Engine’u. Po krótkiej dyskucji postanowiono, że to nie jest najlepsza metoda wspierania nowego Engine’u, lepiej dopracować pakiety, aby pracowały na obu Engine’ach. Jeśli nie jest to możliwe, to będzie trzeba odgałęzić.

Live User zbliża się do wydania

Markus Wolff ogłosił, że LiveUser zbliża się do ukończenia, dziękując równocześnie Christianowi, Lukasowi i Pierre-Alain za ich pomoc w doprowadzeniu nowego systemu autentykacji/uprawnień do tego punktu tak szybko.

Więcej banerów PEAR

Bertrand Mansion nadesłał link do swojego banera PHP
pear banner
który ma służyć promocji PEAR a Colin Viebrock odpowiedział na prośbę o małe ikonki gruszek dodając kilka do strony wspierania PEAR. Dostępne jako Gify i Png
dla Pear i PECL

Bugi i poprawki

Dzięki za znajdywanie błędów i pare poprawek otrzymują: Francisco Benza, Jason Rust, phpsurf, Paweł Gołaszewski and Urs Gehrig


New and Proposed Packages

Informacja o obliczeniach typu hash i sygnaturach HMAC.

Jesus Castagnetto zgłosił pakiet do tworzenia hashy przy użyciu zwykłych funkcji mieszającycg PHP, najczęsciej używanych do weryfikowania przesyłanych danych.

Net_Auth_SASL

Richard Heyes zgłosił pakiet implementujący kodowanie SASL do komunikacji przez gniazdka, można z tego korzystać przy zwykłych protokołach z otwartym tekstem (np. SMTP, IMAP and Sieve) do zwiększenia bezpieczeństwa.


Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Auth_SASL, Cache_Lite, DBA, DBA_Relational, HTTP_Request, Inline_C, Log, Message, Net_DIME, Net_Ident, Net_URL, PECL::ecasound, PECL::python, Perm_LiveUser, SOAP, SOAP_Interop, SQL_Parser, Text_Password, Tree, XML_Transformer, XML_XSLT_Wrapper and the PEAR installer.

Nowa i uaktualniona dokumentacja

PEARdoc2 jest już w CVS w katalogu peardoc/peardoc2, więc piszący powinni teraz zacząc pracę nad konwertowaniem starej dokumentacji albo pisaniem nowej.

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →