Dzięki uprzejmości firmy BSC Polska, mam okazję wziąć udział w konferencji Borland Developer Days. W związku z moim zainteresowaniem nowym RADem produkowanym przez Borlanda, Kylixem, większość swojego czasu spędziłem właśnie na wykładach jemu poświęconych. Ale o konferencji opowiem bardziej ogólnie…

Początek, tradycyjnie zresztą, był poświęcony najnowszym planom BSC, które prezentują się bardzo interesująco. Dlaczego?

Wkrótce (bo dokładnego terminu nie podano) wystartuje nowy vortal tematyczny – Sources.pl, który ma stać się czymś w rodzaju community.borland.com z tą różnicą, że będzie kierowany nie tylko do użytkowników narzędzi programistycznych Borlanda, ale również do miłośników gcc, freepascala i wszystkich możliwych języków programowania, w tym – tu ciekawostka – produkowanych przez firmy konkurencyjne. Mam nadzieję, że ta idea spotka się z pozytywnym oddzwiękiem wśród programistów i rzeczywiście powstanie poważny site, którego tak brakuje w naszej części sieci.

Zaraz pózniej odbyła się prezentacja najważniejszych produktów Borlanda, po czym rozpoczęło się to, na co wszyscy czekaliśmy – wykłady poświęcone Kylixowi. Prowadzone przez J. Vokesa (Product Manager dla narzędzi RAD) oraz D. Intersimone (Vice President of Developer Relations) prezentacje były poświęcone przechodzeniu z Delphi do Kylixa (w tym krótki kurs pisania przenośnego oprogramowania) i budowa komponentów CLX. Jako, że wcześniej nie miałem do czynienia z klikanymi kompilatorami, a utrudniona przenośność między różnymi OS-ami była dla mnie trochę denerwująca, widok działających narzędzi to umożliwiających wraz z przyzwoitym debuggerem (dlaczego nie ma nic takiego za free pod Linuksa?) zrobił na mnie dość duże wrażenie. Mam nadzieję, że wkrótce będę miał okazję sobie poklikać, wtedy też napiszę o tym więcej. W każdym razie ogólna konkluzja: przenośność jest.

Zaraz potem przeszedłem na wykład prowadzony przez znanych wam na pewno Artura Skurę oraz Lukasza Rżanka (aka uded) poświęcony Linuksowi. Było to wystąpienie mające przedstawić zalety Linuksa i drogę, którą przebył przez ostatnie lata, osobom nigdy go nie mającym przed oczyma. Jednak na sali znalazło się kilku użytkowników tego OS-a, z którymi rozpoczęła się dyskusja na tematy różne, ale związane z OpenSource.

Ten wykład się przeciągnął, tak więc na kolejny nie poszedłem, a zacząłem się przygotowywać do… o tym w następnym odcinku – dziś wieczorem, lub jutro rano… A teraz idę na drugi dzień konferencji 🙂

A, byłbym zapomniał – pokazano Delphi 6, które dzień wcześniej miało swoją światową premierę!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →