Kolejny pracowity tydzień w świecie PEAR, 5 nowych wydań i 2 pakiety dodane, do tego dyskusja na temat statusu strony webowej PEAR, powrót do życia Forum oraz wydanie kandydackie MDB.

autor: Alan Knowles alan_k@php.net (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)


Nowe wydania

Stabilne

  • Var_Dump – graficzna wersja funkcji var_dump z PHP
  • Cache – w pełni funkcjonalny system do cache`owania najróżniejszych danych.
  • Date– obiektowa reprezentacja dat z obsługą dat spoza standardowego zakresu unixowego (1970-2038)

Beta

  • Cache_Lite – szybki i bezpieczny pakiet do cache`owania skryptów PHP.

Rozwojowe

  • MDB – połączenie PEAR DB i warstwy abstrakcji baz danych Metabase.


Skrót z PEAR-DEV

Znajdywania listy pakietów

Zaistniała krótka dyskusja o wyświetlaniu linku do listy pakietów na głównej stronie webowej PEAR. Sprawa jest związana z faktem, że w obecnych wydaniach PHP jedyną możliwością użycia instalatora PEAR jest:

lynx -source http://pear.php.net/go-pear | php

Jednakże, od momentu udostępnienia PHP 4.3.0, nie będzie to już potrzebne (instalator będzie w pakiecie dystrybucyjnym), więc używanie i dostęp do pakietów PEAR stanie się znacznie łatwiejszy. Również ze względu na to, że strona wciąż przechodzi małą ewolucję będzie lepiej zaprezentować w pełni sprawny system dystrybucyjny niż udostępniać managera pakietów PEAR kiedy wciąż są z nim jeszcze małe problemy. W międzyczasie, żeby zobaczyć stronę PEAR w pełnej krasie trzeba wejść pod ten adres i wtedy odświeżyć stronę:

http://pear.php.net/?devme

Jeden z najbardziej denerwujących problemów został w tym tygodniu naprawiony przez Tomas`a Cox, dzięki zaciętej walce z błędami proces tworzenia nowego pakietu i uploadowania pierwszego wydania jest teraz wyraźnie latwiejszy.

Kolejny język nowinek tygodniowych

Jesus M. Castagnetto, (wsółautor Professional PHP Programming i kilku pakietów PEAR), rozpoczął tłumaczenie nowinek na hiszpański.

MDB pierwsze wydanie kandydackie

Lukas Smith ogłosił, że uznaje MDB, połączenie Metabase i PEAR DB, za gotowe do testów beta i poszukuje wszelkich dziur, które powinny być usunięte przed wydaniem wersji 1.0.

Kategoria PHP zaczyna się wypełniać

Po krótkiej dyskusji, Var_Dump Frederic`a Poeydomenge zostało dodane do nowej kategorii – PHP, wraz z PHPDoc, PHPUnit i bcompiler przeniesionymi z kategorii PEAR. Var_dump nadal wymaga zmiany nazwy, aby był zgodny ze standardami nazewnictwa PEAR, np. na PHP_VarDump albo PHP_Var_Dump.

Kolejne problemy z Zend Engine 2

Brad Bulger wywęszył, że używając nowego Zend Engine można się spodziewać ciekawych efektów ubocznych – warto zwrócić na nie uwagę. Problem znaleziony przez niego był związany z tym, że metoda mkdir w pakiecie System ma taką samą nazwę jak standardowa funkcja PHP, a ponieważ w ZE2 już nie trzeba używać $this->mkdir() żeby wywołać lokalną metodę, silnik mylił mkdir (wywołanie systemowe) z wywołaniem metody mkdir…

Forum wraca do życia

Radek Maciaszek spytał, czy może przejąć część pracy nad pakietem Forum, konwertując go bardziej w stronę standardów PEAR i dodając nową funckjonalność. Jak zwykle odpowiedzią były fanfary i poklepywanie po ramieniu.

Docbook łatwiejszy – OpenOffice XSLT

Sandro Zic pojawił się żeby poinformować, że są już dostępne konwertery z OpenOffice do Docbook XSLT – na stronie: http://www.chez.com/ebellot/ooo2sdbk/, jeśli ktoś chce wypróbować, to społeczność PEAR będzie bardzo ciekawe wyników.

Bugi i poprawki

Dzięki za znajdywanie błędów i pare poprawek otrzymują: James Flemer, Mike Tuupola, Matt Allen, Rob, Pierre-Alain Joye, Arnaud Limbourg,Troels Arvin i Wim Vinckier


Propozycje pakietów:

Var_Dump

Var_dump jest bardziej eleganckim i szczegółowym var_dump() do wyświetlania zmiennych. Obecnie skupia się na tworzeniu wyjścia w HTML.

PECL::Threads

Po rozwiązaniu problemów technicznych związanych z dodawaniem wsparcia dla wątków do PHP, Alan Knowles i Shane Caraveo mają gotowy i działający prototyp w PECL. To jest wieloplatformowe rozszerzenie, które obecnie pozwala uruchomić inny wątek w php przy użyciu składni podobnej do include, oprócz tego możliwe jest przekazywanie zmiennych między tymi wątkami. Jest to bardzo przydatne do tworzenia serwerów TCP i aplikacji GTK. Bardziej standardowy interfejs: thread_create(’function_name’), również jest obecnie opracowywany


Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: MDB, HTML_Javascript, HTML_Post, DB_DataObject, PECL::Threads, I18N, Console_Getopt, Cache_Lite, Auth, DB, Date, HTML_QuickForm, DB_ldap, HTTP_Upload, Math_Numbers and Net_Ping.

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →