Istnieje kilka różnych implementacji Python Server Pages, różniących się zarówno detalami syntaktycznymi jak i jakoscią projektu (hermetyzacja, dostępne funkcje, integracja z istniejącymi rozwiązaniami). Jedna z najciekawszych jest częścią projektu Webware for Python.

Po pobraniu Webware należy skompilować mod_webkit i dodać odpowiedni wpis do apache.conf. Po uruchomieniu Apache i serwera aplikacji możemy korzystać z PSP. Przykładową stronę wygenerowaną przy ich uzyciu można obejrzeć tutaj
Pierwsze pytanie: po co? Osób znających Pythona nie muszę zachęcać, natomiast zwolenników innych rozwiązań i tak nie przekonam. Warto jedynie wspomnieć, że korzystając z PSP zamiast JSP unika się całego overheadu Javy (to mniej ważne), zaś do dyspozycji mamy język o znacznie prostszej składni (prosty przykład ilustrujący tę tezę dla serwletów można znaleźć tutaj). Przewagą w stosunku do ASP jest choćby otwartość i darmowość. I choć wydajność jest podobna jak w przypadku PHP czy osadzonego Perla, po dłuższym czasie i przy większych projektach można bardziej docenić rozwiązanie oparte na Pythonie.
Fakt, Webware/WebKit nie są jeszcze tak dojrzałe, jak np. implementacje oparte na Javie. Mimo to liczba użytkowników stale rośnie. Oczywiście wykorzystując Pythona otrzymujemy dostęp do całego bogactwa modułów związanych z aplikacjami webowymi, szablonami, bazami danych, tworzeniem grafiki itd.; moduły te w 99% są rozprowadzane na wolnych licencjach.
Miłej zabawy 🙂
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →