Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem kolejnych gazet wydawanych przez wydawnictwo Software. Tym razem na moje biurko trafił najnowszy numer specjalny zatytułowany Slackware 8.0. Jak sama nazwa wskazuje, poświęcony jest jednej z najstarszych i uchodzących (niesłusznie) za nieprzyjazną użytkownikowi dystrybucji Linuksa. W porównaniu z obszernymi numerami poświęconymi np. Red Hatowi czy dystrybucji Debian, ten prezentuje się wyjątkowo skromnie. Cały tekst mieści się z łatwością na 16 stronach, z czego duża część została poświęcona na opis instalacji oraz podstawowych komend Linuksa.

Po zainstalowaniu Slacka możemy przejść do drugiego artykułu, w którym opisano rzeczy mogące czasem sprawić trudność (konfiguracja drukarki), ale też rzeczy banalne (dodawnanie użytkowników, mountowanie CD czy polskie literki). Kolejnym tekstem zamieszczonym w piśmie jest opis rzeczy specyficznej dla Slackware – systemu pakietów oraz narzędzi pomagających nimi zarządzać. W końcu dochodzimy do opisu budowy TGZtów przeznaczonych dla Slacka oraz opisu zawartości dołączonych płytek. Na nich, jak zapewnie łatwo się domyślić, znajdziecie samego Slacka oraz troszkę oprogramowania dodatkowego – zipslacka, pakiety usunięte z dystrybucji oraz uaktualnienia i GNOME.

Numer jest troszkę niedopracowany merytorycznie – trudno stwiedzić, czy jest przeznaczony dla użytkownika doświadczonego, któremu przyda się opis budowy pakietów, czy też dla początkującego, którego trzeba uczyć używania komendy adduser. Myślę, że warto go kupić chociaż dla płytek, dzięki którym Slack może wreszcie trafi pod strzechy…

Uzupełnienie: dorzucam spis treści ze streszczeniami

  • Slackware od podstaw (wstępniak, krótka historia)
  • Instalacja
  • Konfiguracja (dodawanie użytkowników, mountowanie, pliterki, x’y, drukarka, polskie many, internet via tpsa)
  • Paczki… Pakiety w Slackware (opis systemu pakietów)
  • Wspomnienia z placu boju (budowanie pakietów)
  • Co na CD?

Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →