Niedawno słuchałem interesującego wykładu RMS. Zainteresował mnie fragment o książkach elektronicznych, mianowicie RMS twierdzi, iż od pewnego czasu obserwuje wzmożoną promocję koncepcji „e-books”. Ostatnio natknął się na prognozy mówiące, iż w ciągu kilkunastu lat większość używanych książek będzie rozpowszechniana i używana w postaci elektronicznej. Kto za tym wszystkim stoi? 😉

RMS uważa, że jest to jeden z elementów realizacji koncepcji własności idei: książki elektroniczne pozwolą wprowadzić ograniczenia sprzedaży czy wypozyczenia książki; być może nawet nie będziemy mogli ponownie przeczytać danej książki bez uiszczenia opłaty.
Wizja ta wydaje się jeszcze dość odległa, choć — jak się niedawno przekonaliśmy, kwestie związane z wolnością użytkowania książek budzą sporo emocji. Osobiście obserwuję dwa prądy rozwoju runku książek elektronicznych: pierwszy, reprezentowany choćby przez Abika.com[1], skupia się na sprzedaży pdf-ów zabezpieczonych hasłem, przyciagając klientów darmowymi egzemplarzami — zwykle jest to klasyka, książki, do których prawa autorskie wygasły jakiś czas temu. Drugi nurt to serwisy sprzedające egzemplarze papierowe, które jednak udostępniają treść książek w sposób maksymalnie trudny do ściągnięcia na raz czy wydrukowania (np InformIT[2]). Oczywiście w obu wypadkach płacimy adresem e-mailowym, na który regularnie spływają „nowe, atrakcyjne oferty”.
Podchodząc do sprawy dość realistycznie, książki elektroniczne – przynajmniej w obecnej formie – zdają się nie mieć absolutnie żadnej przyszłości. Po kilkunastu godzinach siedzenia przed komputerem zrobię wszystko, żeby nie musieć czytać dokumentacji z ekranu – po prostu ją wydrukuję. Książki papierowe są bardziej atrakcyjne od tych samych książek w postaci elektronicznej: są lekkie, można z nich w każdej chwili skorzystać, świetnie nadają się do pociągu i — przede wszystkim — nie męczą oczu.
W każdym razie jestem ciekaw kierunku ewolucji rynku 🙂

[1] – Na Abika.com można znaleźć m.in.: 2001: A space Odyssey, Thinking in Java(dwa wydania), A Brief History of the Internet The Bright Side: The Dark Side, A Gentle Introduction to TEX – A Manual for Self-study , Chaotic Logic, Thinking in PostScript
[2] – Na InformIT można przeczytać m.in.: Teach Yourself Emacs in 24 Hours, Developing Linux Applications(drobny druk: z GTK+ i GDK ;)), Teach Yourself Shell Programming in 24 Hours, Programming Ruby: The Pragmatic Programmer’s Guide, Linux: A Low-Cost Solution For Your Office, High Performance Networking Unleashed, Web Publising Unleashed, Professional Reference Edition i wiele, wiele innych…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →