Co tu dużo pisać. Zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana 😉
Witaj w czterdziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Roger So ogłosił nabór propozycji i szkiców prelekcji na pierwszą azjatycką Minikonferencję Debiana, która ma się obyć w Pekinie (Chiny) na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Wsparcie dla procesorów nowej architektury m32r zostało dodane do Linuksa 2.6.9, a podstawowe pliki systemowe pochodzą z Debiana.
Wsparcie dla procesorów i386. Frank Lichtenheld podsumował opinię zespołu zajmującego się procesem wydania i doniósł, że zdecydowali się oni pozostawić jądra -i386, które działają na komputerach z procesorem 80386. Jednak uważa się, że wykorzystywana poprawka na jądro zawiera błędy bezpieczeństwa, które istnieją tylko na maszynach 80386.
Problematyczna wersja shareware Xchat. Giacomo Catenazzi zauważył, że na stronie WWW programu xchat dostępna jest binarna wersja shareware programu dla własnościowego systemu operacyjnego. Aby odblokować wersję shareware należy uiścić odpowiednią opłatę, a kod źródłowy wydany na licencji GPL nie zawiera kodu odblokowującego. To może (albo też nie) być źródłem problemów dla Debiana.
Projekt Debian na konferencjach. Projekt Debian ogłosił, że weźmie udział w kilku konferencjach mających miejsce w miastach Europy. Debian będzie obecny we Frankfurcie na LinuxWorld Conference & Expo, na Linux-Info-Tag w Dreźnie oraz na Practical Linux w Giessen, wszystkie konferencje odbywają się w Niemczech. Podczas tych konferencji odbędzie się kilka wykładów i warsztatów związanych z Debianem.
Sprawozdanie z włoskiej minikonferencji. Marco d’Itri podsumował minikonferencję Debiana, która odbyła się w Mediolanie (Włochy). Miały tam miejsce interesujące prelekcje i dyskusje na temat stanu lokalizacji Debiana oraz na temat wykorzystania Linuksa w zastosowaniach domowych. Drugiego dnia odbyły się prelekcje na temat używania tla/arch do zarządzania dużymi projektami Wolnego Oprogramowania, debtags, koncepcji wyspecjalizowanych dystrybucji Debiana oraz pracy nad polityką modularnego demona Postfix.
Ogólny mechanizm konfiguracji. Mark Roach chciał się dowiedzieć jak poprawnie skonfigurować kilka pakietów z rozsądną konfiguracją domyślną dla serwera uwierzytelniania. Enrico Zini wskazał, że obecnie większość pakietów opiera się na wstępnej konfiguracji przez debconf i instalowaniu skryptów cfengine. Przedyskutował również mechanizm diversions, który pozwala zastępować pliki konfiguracyjne innych pakietów.
Ustawienia międzynarodowe i metody wprowadzania znaków. Osamu Aoki poinformował o swoim sukcesie w zintegrowaniu kilku ustawień lokalnych korzystających z UTF-8 i różnych metod wprowadzania znaków w tym samym czasie. Przy użyciu skryptów, które stworzył, ma dostęp do wszystkich ustawień lokalnych zainstalowanych w systemie. Dają one też możliwość wyboru sposobu uruchomienia X-ów przy użyciu mechanizmu uruchamiania programów z ~/.xsession.d
.
Wspólna polityka dla baz danych. Sean Finney ogłosił wydanie pierwszego szkicu dokumentu opisującego politykę Debiana dotyczącą aplikacji opartych na bazach danych. Najrozsądniejszym podejściem zdaje się być zapewnienie odpowiednich pytań debconf w pojedynczym pakiecie odpowiednio powiązanym z bazami danych przez system zależności, co można osiągnąć poprzez metodę REGISTER w debconf, ale najprawdopodobiej nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Dołączanie plików prekompilowanych obiektów. Wesley W. Terpstra zastanawiał się, czy byłoby dopuszczalne, aby rozpowszechniać prekompilowane binaria dla i386, które działałyby dwa razy szybciej niż pliki wykonywalne kompilowane przy pomocy GCC. Andreas Barth oświadczył, że wszystkie binarne pakiety w Debianie powinny być takie, jak gdyby zostały zbudowane automatycznie. Manoj Srivastava wyjaśnił, że użytkownicy muszą mieć możliwość testowania pakietu, a mogą to zrobić tylko wtedy, gdy został on zbudowany tym samym kompilatorem, czyli GCC.
Raport z austriackiego OS 04. Gerfried Fuchs napisał sprawozdanie z imprezy, na której samodzielnie prowadził stoisko i wygłaszał wykład wysłuchując pytań w tym samym czasie. Jeden z wykładów poświęcony był grml – ,,odchudzonej” wersji Knoppiksa przeznaczonej dla administratorów z zsh
ustawionym jako domyślną powłoką oraz dodanymi kilkoma geek-owymi narzędziami. System będzie również zapewniał dobrą dostępność.
Debian Stable zaktualizowany. Joey Schulze ogłosił, że projekt Debian wreszcie zaktualizował swoją dystrybucję stabilną. Od ostatniej akutalizacji stabilnej dystrybucji w listopadzie 2003 roku zebrało się wiele poprawek bezpieczeństwa. Po 11-u miesiącach wdrażania poprawek zebrało się ich nie mniej niż 212. Zostały one zawarte w tej aktualizacji.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.
- DSA 570: libpng — Several vulnerabilities.
- DSA 571: libpng3 — Several vulnerabilities.
- DSA 572: ecartis — Unauthorised access to admin interface.
- DSA 573: cupsys — Arbitrary code execution.
Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.
- atris — Tetris-like game with a twist for Unix.
- axyl — Axyl web development platform.
- bash3 — GNU Bourne Again SHell (Version 3).
- bootcd-i386 — Bootcd extension to create images that can boot on i386.
- clvm — Cluster LVM Daemon for lvm2.
- cvstrac — Low-ceremony bug tracker for medium-sized projects under CVS.
- decafc — Compiler for the toy language Decaf.
- dictem — Dict client for Emacs.
- geresh — Simple multilingual text editor with UTF-8 & bidi support.
- gmailfs — Use your GMail account as a filesystem.
- helix-player — Helix Community’s open source media player.
- hibernate — Software Suspend 2 script.
- imageindex — Generate static HTML galleries from images.
- jigit — Tools for working with jigdo files.
- kcheckgmail — KDE systray application to check GMail accounts.
- klatin — Application to help revise/teach Latin.
- klinkstatus — Web link validity checker for KDE.
- kmtrace — KDE memory leak tracer.
- kturtle — Educational Logo programming environment.
- kwordquiz — Flashcard and vocabulary learning program for KDE.
- labplot — Data plotting and function analysis tool for KDE.
- listadmin — Command line mailman moderator queue manipulation.
- markdown — Text-to-HTML conversion tool.
- mimetex — LaTeX math expressions to anti-aliased GIF images converter.
- missingh-doc — Documentation for Haskell utility library.
- openipmi — Intelligent Platform Management Interface (for servers).
- pmount — Mount removable devices as normal user.
- printconf — Automatically configures USB and parallel printers with CUPS.
- pstack — Display stack trace of a running process.
- spampd — SpamAssassin based SMTP/LMTP proxy daemon.
- tagtool — Tool to tag and rename MP3 and Ogg Vorbis files.
- ttf-f500 — Wipeout 3 Font.
- ttf-summersby — Free TrueType typeface font.
Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 180 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.
- nasm-mode — NASM mode for XEmacs. (Bug#277732)
Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Marcin Paweł Kobierzycki, Bartosz Zapałowski, Tomasz Zen Napierała.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.