Koncern fonograficzny Universal zdecydował się wprowadzić mechanizmy uniemozliwiające cyfrowe kopiowanie utworów z CD. Firma planuje całkowicie zrezygnować z CD pozbawionych tego typu mechanizmów do końca pierwszego kwartału 2002 roku.
Mechanizm ten korzysta z produkty firmy SunnComm (dużo Flasha, niemal żadnych treści), który „nie pozwala na odtwarzanie muzyki w komputerowych odtwarzaczach CD” (w jaki sposób – nie mam pojęcia). Do tej pory tego typu próby miały charakter eksperymentalny. (I budziły sprzeciwy – pewna osoba pozwała nawet producenta za nieumieszczenie na opakowaniu informacji, że nie będzie mogła odtwarzać zakupionych CD ma komputerze.
Krytycy systemu zwracają uwagę na fakt, że mozna bez problemu zrobić analogowe kopie, a większość odbiorców i tak nie zauważy różnicy. Zwolennicy argumentują, że będzie to kamień milowy na drodze do zatrzymania nieautoryzowanego kopiowania utworów muzycznych, powołując się na spadek sprzedaży CD i upatrując przyczyny tego zjawiska w serwisach typu Napster.
Interesujący jest ten artykuł, pochodzący z serwisu dla producentów. Znaleźć tam można kilka sugestii dotyczących wykorzystania systemu od drugiej strony – w tym wykorzystania informacji od użytkowników (aby posłuchać muzyki na komputerze, trzeba połączyć się ze stroną WWW producenta i ściągnąć pliki) do prowadzenia badań marketingowych.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →