W ostatni weekend miałem okazję zajrzeć na mimuw, gdzie właśnie odbywał się zlot twórców PLD. Podczas zlotu miała miejsce dyskusja na temat przyszłości tej dystrybucji. Podczas niej ustalono kilka celów na najbliższy okres. Pierwszym, i chyba najważniejszym będzie dążenie do wypuszczenia w najbliższym czasie stabilnej wersji 1.0 z pięknym i dobrze działającym instalatorem (nie, nie chodzi tu o sławną prowizorkę, lecz już istniejący i działający instalator).

Wiąże się to z otagowaniem w wyznaczonym terminie zawartości PLDowego CVSa i niewprowadzanie do niego żadnych nowych wersji oprogramowania. W wersji 1.0 będą się pojawiać tylko i wyłącznie poprawki mające na celu podniesienie bezpieczeństwa i stabilności dystrybucji. Jednocześnie pojawi się rozwojowa wersja 1.1, która bedzie rozwijana na dotychczasowych zasadach.

Obecny na sali i opowiadający o biznesowej części przedsięwzięcia Cezary Cichocki zaproponował stworzenie komercyjnej wersji PLD. Miałaby się nią stać wersja 1.0 uzupełniona i poprawiona przez ludzi z nim zwiazanych.

Propozycja komercjalizacji PLD nie spodobała się części developerów, jednak ze względu na status całego projektu (GPL), nie ma możliwości powstrzymanai Cezara od jego zamierzeń.

Pytanie tylko, czy autorzy tej dystrybucji Linuksa w dalszym ciągu będą przy niej pracowali z takim zapałem wiedząc, że ktoś bedzie zarabiał na owocach ich pracy. Mam nadzieję, że tak, chociaż pojawiają się również przeciwne opinie. A co wy myślicie o komercjalizacji PLD?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →