Niedawno otrzymałem wakacyjny numer LinuxUsera (z uśmiechniętym Bobem Youngiem na okładce).
Wstępniak (oprócz krotkiej wzmianki o http://www.gateway.gov.uk/, głównej witrynie brytyjskiego rządu, która do niedawna była niedostępna dla użytkowników przeglądarek innych niż IE) poswięcony został brytyjskiemu systemowi PKI.
Otóż PKI w wydaniu brytyjskim to jedna wielka klęska. Pakiety PKI są zależne od systemu (w tym przypadku – wiadomego systemu), zaś procedury uzyskania klucza i wykorzystania systemu w praktyce okazały się kosztowne i niewygodne. Oprogramowanie działa źle (przykładowo – pewien użytkownik odkrył, że po uruchomieniu któregokolwiek ze składników MS Office, program szyfrujący próbował zaszyfrować… samą binarkę Office’a, a nie otwarty dokument!). Częśc banków zaadoptowało system tylko po to, by się z niego szybko wycofać.Co więcej, jedną z firm wydających certyfikaty jest Equifax, firma zajmująca się… zbieraniem informacji o zdolności kredytowej obywateli brytyjskich. Sam schemat certyfikacji został opisany przez specjalistów jako bardzo słaby. Cóż, gdyby polscy politycy zechcieli wyciągnąć wnioski z brytyjskiego przykładu…
Dalej mamy newsy. Z interesujących warto przypomnieć choćby rekord ustanowiony przez IBM-ową DB2 na SGI i Linuksie (bijący poprzedni dumnie ustanowiony przez Windows 2000 i MS SQL). Aż przyjemnie popatrzeć (tak, wiem, o tym już było, ale w dość osobliwej formie…).
Dalej mamy obszerne fragmenty wypowiedzi/wywiadu z Bobem Youngiem z Red Hata – o kontroli nad klientami, o RMS i menedżerach MIS (SZI – nie wiem, czy tak się mówi po polsku, ale skrót wdzięcznie brzmi…), desktopie, użytkownikach, standardach i innowacji, brytyjskim rządzie… niektóre z tych wypowiedzi są ciekawe.
Dalej – dość długi artykuł o metodach autoryzacji w systemach uniksowych. Mniej techniczny, bardziej opisowy. Kolejny artykuł poświęcony jest Ericowi Allmanowi, twórcy Sendmaila (i CTO Sendmail Inc). Bardzo interesujący. W okienku obok ciekawy cytat: „Jeśli poprosisz o doinwestowanie w wysokości miliona dolarów, masz o wiele większe szanse niż gdybyś poprosił o dziesięć tysięcy”. Kolejne artykuły dotyczą klastrów, systemów wysokiej dostępności, NetLinOS, wolnego oprogramowania w Ugandzie, AWK-a, komputerów IBM serii Z…
Z eseju na ostatniej stronie warto przytoczyć jedno zdanie: „Prosić MS o wyjaśnienie GPL to jak prosić Józia Stalina o wyjaśnienie konstytucji USA”.
Poprzednie numery LinuxUsera można ściągnąć za darmo w pdf-ach z witryny czasopisma.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.
Share →
Ostatnie komentarze
- Zaufana Trzecia Strona - MAiC proponuje polskie "Raporty o przejrzystości"
- fantomik - Backdoorów PRISM nie ma. Pełnej informacji w Transparency Reports też.
- rumcajs - Backdoorów PRISM nie ma. Pełnej informacji w Transparency Reports też.
- KMP - Permanentna inwigilacja – również w Polsce
- KMP - Permanentna inwigilacja – również w Polsce