Podczas LinuxWorld Expo nie zajmowano się tylko przyznawaniem nagród, lecz również prezentowaniem swoich najnowszych osiągnięć. Z tej okazji skorzystał Sun, którego przedstawiciele zaprezentowali pierwsze wersje nowego StarOffice’a. Czym się różni od królującej obecnie wersji 5.2?

Pierwszą, i chyba najważniejszą dla większości z nas zmianą jest jego odchudzenie. Wzrost wydajności i zmniejszoną zasobożerność uzyskano rezygnując z ładowania do pamięci całego pakietu na raz – w nowej wersji będziemy mogli uruchomić tylko te jego elementy, których będziemy używali.

Dodatkowo zmienił się format zapisu pliku – domyślnym stał się XML, dzięki czemu dokumenty StarOffice’a będzie można przeczytać nawet przy użyciu VIMa, o nowych wersjach MS Worda (który również ma się opierać o XMLa) nie wspomnę.

Poza tymi niezbyt ważnymi dla sekretarek udogodnieniami wprowadzono również sporo gotowych szablonów, clipart, ikony, a także poważnie przerobiono system pomocy. Zwiększono także jego zewnętrzne podobieństwo do Microsoft Office 2000, którego pliki są zresztą wspierane przez nową wersję pakietu biurowego Suna.

Nam pozostaje tylko wierzyć, że te zapewnienia nie będą rzucane na wiatr i premiera tego pakietu biurowego zbliży Linuksa do biurek w jeszcze większej ilości firm… a może i domów?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →