Wieczorem otworzyłem przeglądarkę i przejrzałem wątek o PPS. Sama sprawa nie zainteresowała mnie tak bardzo jak powinna (cóż, mówienie słyszymy już po raz któryś), jednak o wiele bardziej poruszyło mną co innego: sposób wyrażania się niektórych postujących. Postanowiłem więc napisać na ten temat kilka słów.
Po pierwsze, 7thguard.net jest serwisem informacyjnym, a nie jarmarkiem. Jest tu sporo przestrzeni i na poważne komentarze, i na żarty i wygłupy. Jednego jednak tu być nie powinno: chamstwa i braku kultury. Nikt, absolutnie nikt, nie trzyma tu ani nie każe wysyłać komentarzy osobom, które nie potrafią zapanować nad swoim językiem (palcami…). Jeśli ktoś – mniej czy bardziej świadomie – obraża inne osoby, może się tu uważać za persona non grata.
Mimo ogromnej mody na asertywność (IMVHO do pewnego stopnia potrzebnej), warto rozważyć mniej asertywne formy wypowiedzi. Istnieje ogromna różnica między wypowiedzią „Twoje poglądy są nic nie warte” a „nie zgadzam się z Twoimi poglądami”. W tym pierwszym przypadku ingerujemy w przestrzeń rozmówcy, bezposrednio godzimy w jego osobą. A przecież nie o to, zwłaszcza nie o to w dyskusji chodzi! Poza tym druga wypowiedź jest również zdaniem w sensie logicznym… Skupienie się na przedmiocie argumentacji może byc konstruktywne; skupianie się na podmiocie wywołuje jedynie niepotrzebne emocje 🙁
Zachęcam wszystkich do swobodnego wyrażania opinii na tych łamach – na tematy związane z przedmiotem dyskusji i nie; o wolnosci i polityce, wyższości BSD nad Linuksem i odwrotnie… ale przede wszystkim nie zapominajmy, że jesteśmy ludźmi. I nie róbmy innym tego, czego sami nie chcielibyśmy doświadczyć.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →