Projektem przeniesienia AmigaOS na platformy inne niż 68k jest Amiga Research OS, ktorego FAQ możemy przeczytac tutaj. Projekt zakłada przepisanie w wolnej formie całego systemu i kickstartu Amigi, oraz emulację niezbędnego hardware. Celem jest posiadanie otwartego systemu na Amigach oraz uruchamianie go na innych platformach sprzetowych. Po jego uruchomieniu dostajemy do dyspozycji bardzo dobre i ciekawe API AmigaOS’u.

Nie słuzy on jednak do uruchamiania programow amigowych na x86 – te potrzebują do działania procesora serii 68k, na które powstały.

Projektem skupiającym się wyłącznie na uruchamianiu oryginalnego AmigaOS’u na PC-x86 jest Amithlon. Emulator ładuje się w;asnym bootloaderem i przeobraża naszego PC w Amigę, na której uruchamiamy oryginalny OS i amigowe programy. Bazując na przerobionym kernelu Linuksa, fragmentach kodu UAE oraz w;asnym kodzie zbudowano zamknięty, samodzielny produkt. (Swoją droga sprytna sztuczka)

W dziedzinie otwartej emulacji Amigi wiodącą pozycję od wielu lat utrzymuje UAE , za którego pomocą możemy uruchamiać system operacyjny i aplikacj Amigi na bardzo wielu platformach, np. na wspomnianym wyżej AROS’ie – jest juz gotowy port.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: smoku.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →