Kupiłem wczoraj drugi tom książki W. Richarda Stevensa: „UNIX programowanie usług sieciowych” z podtytułem „komunikacja międzyprocesowa”.
Przypomnę, że w tomie pierwszym omówiono szczegółowo interfejs gniazd i XTI, całość była bardzo szczegółowa. Odczuwałem jednak pewien niedosyt po przeczytaniu rozdziału 23, w którym omówiono wątki i sposoby synchronizacji. (Poza tym znalazlem kilka błędów w kodzie i tekście).
Ów niedosty został zaspokojony w tomie drugim, całkowicie poświęconym komunikacji międzyprocesowej. Omówiono w nim nie tylko zagadnienia, które znajdziesz w innych publikacjach, takie jak przekazywanie komunikatów, synchronizacja, czy pamięć wspólna, ale również omówienie zdalnego wywoływania procedur z opisem interfejsu door, (wsparcie dla linuxa znajdziesz na http://www.rampant.org/doors/) czy zewnetrzną reprezentację danych, o której raczej wspomina niż ją omawia tom pierwszy. Nie udało mi się jej od wczoraj przeczytać, a jedynie przejrzec, jednak ogólne wrażenie jest bardzo dobre. Mogę więc przypuszczać, że rzeczowość, z jaką zetknąłemem się w tomie pierwszym jest kontynuowana w tomie drugim.
Tom trzeci omawiać będzie programy sieciowe w systemie unix (w tomie pierwszym omówiono tylko inetd), raczej jednak nie liczyłbym na szybkie wydanie.
No i jeszcze „Notka drukarska – kolofon”
(...)Do formatowania wykorzystałem wspaniały system Jamesa Clarca, pakiet - groff, (...) (Raporty o śmierci programu troff są mocno przesadzone). Napisalem, używajac edytora vi, (...).
Co jeszcze raz potwierdza, ze vi jest najlepszy i niezastąpiony. A systemy z przeszłości, takie jak groff nadal mogą być przydatne (choć osobiście wolę latex-a).
Cena 108 PLN, 633 strony.
Tom pierwszy liczył sobie 1100 stron i jeo cena wynosi(ła?) 75.50 PLN.
Zachowono jednak podobną grubość, poza tym zastosowano większą czcionkę i grubszy papier. Omówiono więc znacznie mniej niż w tomie pierwszym, którego wydanie było częściowo dotowane…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Marcin.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.