eloy podesłał nam następującą wiadomość:
Pojawiła się pierwsza stabilna wersja Pike serii 7.2. Release Notes można znaleźć na stronie http://pike.roxen.com/download/notes/7.2.xml a źódła ściągnąć z http://pike.roxen.com/download/. Pike jest skryptowym językiem wysokiego poziomu o składni przypominaj±cej C/C++/Java. Posłużył do napisania wydajnego serwerów WWW Roxen oraz Caudium.
Cóż to takiego to Pike?
No cóż, na pewno ktoś odkrył Pike przed eloy’em, ale ja dowiedziałem się o istnieniu tego interesujacego jezyka od niego. Na początek mam jedną wiadomość złą i kilka dobrych :). Zła to fakt, że Pike jest językiem interpretowanym… i jest to jedyna zła(?) wiadomość. Dalej mamy same dobre: jeśli znamy C, znamy Pike; tworzenie programów jest bardzo łatwe; istnieje wiele różnych bibliotek współpracujących z Pike (m.in. dostęp do baz danych jest prosty); cała praca związana z przydzielaniem pamieci jest wykonywana za nas… niemal język bez wad. Ale od początku.
„Hello world” sobie darujemy, ponieważ wygląda dokładnie tak samo jak w C (no, prawie – jeśli korzystamy z argv, mozemy użyć klasy string i zapomnieć o **;)). Spróbujmy czegoś innego:
int main() { string a,b; a="Szły pchły koło wody"; b=replace(a,"y","a"); write("%sn%sn",a,b); return 0; };
Zachowujemy plik jako a.pike i uruchamiamy interpreter:
[arturs@darkstar pike]$ pike a.pike Szły pchły koło wody Szła pchła koło woda [arturs@darkstar pike]$
Proste łatwe i przyjemne.
By zacytować eloya jeszcze raz:
W pike’u można się odwoływać do bazy danych za pomocą konstrukcji:
err=catch{ db=Sql.sql(sqldatabase); };
Gdzie:
object db; string sqldatabase="mysql://user:pass@server/baza";
Gdyby ktos był ciekaw jak moze wyglądać projekt w Pike, może zajrzeć tutaj ;). Jak wspomniałem – jedyną wadą Pike jest to, że pisanych w nim programów nie można skompilować…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.