Axis – firma, która wsławiła się wyprodukowaniem pracującej pod kontrolą Linuksa kamery internetowej, a która jest znana również wielu developerom zajmującym się tematyką embedded devices, przygotowała niedawno kolejną niespodziankę. Jest nią układ ETRAX 100LX Multi Chip Module. Układ, który wyglądem przypomina starsze modele procesorów, a który procesorem nie jest. A może raczej powinienem napisać – jest nie tylko procesorem?

Właściwości nowego ETRAXa określa tak naprawdę jedno krótkie zdanie: jednoukładowy komputer z Linuksem. Wyobraźcie sobie układ o wymiarach niecałe 3 na 3 centymetry, który można podłączyć do prostych układów zewnętrznych, a który ma na pokładzie 2MB pamięci FLASH, 8MB SDRAM, także interfejs sieciowy oraz 50 innych komponentów.

Aby udowodnić prostotę używania swojego nowego produktu, AXIS opublikował schemat prostego serwera. Aby go uruchomić, potrzebujemy gniazdko RS-232, wtyczkę RJ45, przycisk (jako RESET), zasilanie i kilka innych elementów. Po złożeniu otrzymamy miniaturowy serwer, który można podłączyć do sieci.

Seryjna produkcja nowych chipów jest planowana na początek przyszłego roku, a każdy taki element ma kosztować (w detalu) około 75 dolarów. Cena hurtowa jest o 25 dolarów niższa…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →