W skrócie: Pierwszy sterownik DDE, wprowadzenie biblioteki libpciaccess, rozpoczęcie przygotowań do GSOC
W tym miesiącu Zheng Da uruchomił i przetestował pierwszy sterownik DDE, co było możliwe dzięki wcześniejszej implementacji DDE w Hurdzie (DDE umożliwia korzystanie z aktualnych, linuksowych sterowników w mikrojądrach Mach i L4).

Samuel Thibault wprowadził do Xorga bibliotekę libpciaccess, dzięki której serwer X (na x86) ma dostęp do interfejsu PCI i połączenie z portami I/O (wejścia/wyjścia).
Podczas spotkania Fosdem odbyły się dyskusje m.in. na tematy: Dlaczego ciągle znajdują się osoby, które pracują nad projektem GNU/Hurd? oraz o portowaniu sterowników KGI z linuksa na GNU/Mach (KGI to projekt, mający na celu stworzenie wieloplatformowego szkieletu dla sterowników graficznych, co ma umożliwić proste ich przenoszenie pomiędzy różnymi systemami i platformami).
Mikel Olasagasti tak zrelacjonował spotkanie:

Sala była pełna i niektórzy ludzie podczas konferencji musieli stać w sali. Część przybyłych nie mogła nawet dostać się do zatłoczonego pomieszczenia.
Antrik wykonał dobrą robotę. Dzięki niemu tłum mógł podziwiać Hurda z działającym serwerem X. Działało wolno, ale działało.
Rzadki błąd na chwilę spowolnił prezentację. Maszyna musiała zostać potraktowana fsck, co zajęło trochę czasu, który mógł zostać poświęcony na serię pytań i odpowiedzi, które były całkiem interesujące.

Ponownie nadchodzi czas na Google Summer of Code, rozpoczęto więc cotygodniowe spotkania GSoC na ircu, aby sprawniej koordynować projekty. W 2008 roku projekt GNU Hurd miał 5 ukończonych projektów, w 2009 roku jeden. W tym roku developerzy mają nadzieję na powtórzenie wyników sprzed 2 lat. Poprzednie lata przyniosły nam libchannel, lisp bindings, dtrace, nsmux, network virtualization (które umożliwiło implementację sterowników DDE), procfs i unionmount. Jest już też garść pomysłów na ten rok. 🙂
Źródło: GNU/Hurd News
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Łukasz Serafinowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →