Wbrew pozorom projekt GNU/Hurd nie stoi w miejscu i powoli się rozwija. Zaczynając od tego miesiąca, chcę informować Was w miarę na bieżąco o tym, co dzieje się w tym projekcie.

W tym miesiącu Samuel Thibault włączył swoje poprawki z rozwojowej gałęzi GNU Mach do gałęzi głównej projektu, dzięki czemu jego port Xen domU jest teraz oficjalną częścią systemu. Prace nad tym portem rozpoczął w 2007 roku, był on jednak w użyciu od długiego czasu, więc włączenie poprawek było zdecydowanie opóźnione. Niezbędne poprawki do Xena zostały już zaaplikowane w niestabilnej gałęzi Xena, dzięki czemu począwszy od jego wersji 4.0 będzie możliwe uruchamianie tego systemu bez konieczności przygotowywania wersji ze specjalnie zmodyfikowanym initrd. Uruchamianie systemu GNU/Hurd jest oczywiście możliwe w innych systemach wirtualizacji, jednak Xen domU oferuje dużo lepszą wydajność niż np. QEMU.
Port DDE Zhenga Da przeszedł pierwsze testy, dzięki czemu przybliżył projekt do włączenia nowszych sterowników i łatwiejszego zarządzania nimi. DDE pozwala na włączenie sterowników linuksowych do innego jądra.
Teraz, gdy wyniki budowy paczek Debiana GNU/Hurd ponownie znajdują się na głównej maszynie budującej Debiana, błędy budowy paczek są bardziej widoczne i niektórzy deweloperzy rozpoczęli poprawiać swoje paczki.
Dzięki pracy Emilio Pozuelo Monfort oraz Pino Toscano, którą włożyli w portowanie programów, użytkownicy Hurda mają obecnie więcej dostępnych paczek bezpośrednio w systemie Debian GNU/Hurd. Dzięki nim oraz reszcie deweloperów ilość pakietów przeportowanych z głównej gałęzi Debiana do gałęzi GNU/Hurd wynosi obecnie 66% i wzrasta z każdym miesiącem. Dzięki przeportowaniu wielu aplikacji Gnome, można ponownie zainstalować metapakiet gnome-core.
Thomas Schwinge rozpoczął planowanie zjazdu deweloperów na FOSDEM, które odbędzie się 6/7 lutego 2010 roku w siedzibie Université Libre de Bruxelles.
Guillem Jover rozpoczął naprawianie błędów, które powodowały wysyp ostrzeżeń podczas budowy GNU Mach.
Źródło informacji.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Łukasz Serafinowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →