Polska Grupa Użytkowników Linuksa wraz z firmą Novell poinformowały o udostępnieniu na zasadach otwartych licencji dwutomowego podręcznika Linuksa. Książka może być wykorzystywana zarówno do samodzielnej nauki podstaw tego systemu operacyjnego, jak i przez nauczycieli w szkołach. Została napisana z myślą o dystrybucji SUSE Linux, jednak można z niej korzystać szukając pomocy przy pracy z innymi dystrybucjami.

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym towarzyszącym premierze, „pierwszy tom podręcznika przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Linuksa. Omówione są w nim zasady tworzenia oprogramowania w modelu open source, historia rozwoju systemów Unix i Linux, proces instalowania systemu operacyjnego na przykładzie SUSE Linux Enterprise Desktop, zasady poruszania się w środowisku graficznym (zarówno Gnome jak i KDE), posługiwanie się narzędziami i aplikacjami open source, takimi jak przeglądarka Firefox, program biurowy OpenOffice.org (obsługa dokumentów, w tym arkuszy kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji, tworzenie wzorów w OpenOffice Math i ilustracji w OpenOffice Draw), komunikator Gaim, klient poczty Evolution, narzędzie do obróbki obrazów Gimp, czy aplikacje do obsługi multimediów.
Drugi tom podręcznika kierowany jest do bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Omawia architekturę systemu Linux, budowę powłoki (tzw. shell), narzędzia do zarządzania oprogramowaniem systemowymi, plikami, tworzeniem skryptów, a także podstawy programowania.”
Zapraszamy do lektury – i do podsyłania informacji o książce znajomym dopiero zaczynającym przygodę z Linuksem.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →