Już jest! Fedora 9 (nazwa kodowa „Sulphur”) dostępna do pobrania!
Po długim okresie niecierpliwego wyczekiwania i wypatrywania, fani Fedory mogą wreszcie obejrzeć wyniki wielomiesięcznej pracy developerów ich ulubionej dystrybucji. Najmłodsze dziecko Projektu Fedora przynosi wiele innowacyjnych zmian. A oto niektóre z nich:

  • Fedora zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB. Teraz pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze, mającym możliwość startu z klucza USB. Trwałość oznacza, że można dowolnie zmieniać system, aktualizować go oraz zapisywać wyniki swojej pracy. Niedestrukcyjność natomiast oznacz możliwość stworzenia przenośnego systemu na każdym kluczu USB z przynajmniej jednym gigabajtem wolnego miejsca, bez potrzeby wykonywania uciążliwych backupów, reformatowania, repartycjonowania, ani innych zbędnych czynności.
  • Fedora 9 jest pierwszą znaczącą dystrybucją Linuksa zawierającą domyślnie KDE 4. Nowe KDE posiada dużo znaczących zmian zarówno w interfejsie użytkownika, jak i w wielu podsystemach. Zespół zajmujący się KDE w Fedorze, we współpracy z projektem KDE, wykonał kawał dobrej roboty, dzięki czemu użytkownicy Fedory mogą się już teraz cieszyć najnowszą technologią na swoich biurkach.
  • Fedora 9 wykorzystuje domyślnie nowy PackageKit – narzędzie umożliwiające w niezwykle prosty i elastyczny sposób zarządzać oprogramowaniem w każdej dystrybucji Linuksa. Narzędzie to jest kompatybilne z wieloma istniejącymi systemami zarządzania pakietami i udostępnia łatwe w użyciu narzędzia graficzne do instalacji i aktualizacji oprogramowania. Poprzez udostępnienie jednego narzędzia zarządzającego pakietami, które współpracuje ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa, PackageKit ułatwia życie wszystkich użytkowników Linuksa, ponieważ nie muszą już oni pamiętać poleceń lub narzędzi zależnych od dystrybucji, którą wybrali.
  • Fedora oferuje również nowy system FreeIPA (ang. „Identity, Policy, and Auditing”), który jest ciekawym rozwiązaniem dla administratorów systemów. Umożliwia on łatwe zarządzanie informacjami bezpieczeństwa, takimi jak autoryzacje dla ludzi i komputerów w dużym, zróżnicowanym środowisku. W przeszłości administratorzy musieli tworzyć swoje własne rozwiązania służące do konfiguracji usług, domen, ustawień bezpieczeństwa oraz współdziałaniu wszystkiego z domenami Microsoft Windows itd. Wszystko to oddzielnie, za pomocą różnych tekstowych narzędzi. Celem FreeIPA jest stworzenie jednego zestawu narzędzi z łatwym interfejsem WWW oraz narzędzi tekstowych, które pozwalałyby administratorowi na łatwe udostępnianie oraz uruchamianie wszystkich tych usług. Na tę chwilę zagadnienia związane z „I” (Identity) zostały ukończone i trwają prace nad zagadnieniami związanymi z „P” oraz „A” (Policy i Auditing). Jest to przykład technologii, która ma wielki potencjalny wpływ na klasę enterprise, a ludzie mogą zobaczyć to rozwiązanie w przyszłych ofertach Red Hat Enterprise Linux.
  • NetworkManager zyskał nową funkcjonalność. Teraz świetnie współpracuje on ze statycznym adresowaniem IP, zezwala na wielokrotne połączenia i dzielenie połączenia. Oferuje też między innymi łatwą edycję połączeń i obsługuje sieć mobilną. Dzięki solidnej pracy NetworkManager może być domyślnie używany w Fedorze 9, tak jak było to pierwotnie planowane.

Tak trzymać!
Więcej informacji: http://fedoraproject.org
Pobieranie: http://fedoraproject.org/pl/get-fedora
Informacje o wydaniu: http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f9/pl/
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Paweł Sadowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →