Czy zastanawialiście się kiedyś jak często wydawana jest kolejna wersja jądra Linuksa, kto wprowadza najwięcej zmian lub która firma jest najbardziej zaangażowana w jego rozwój? Prawie rok temu Greg Kroah-Hartman przygotował dokument odpowiadający na te i inne pytania. Podsumował w nim wydania z serii 2.6.x (od wersji 2.6.11 do 2.6.21).

Dzięki pomocy Jonathana Corbeta (lwn.net) oraz Amandy McPherson (Linux Foundation dzisiaj ukazała się nowa wersja dokumentu sprzed roku. Z ciekawszych statystyk można wymienić choćby to, że przyrost linii kodu jądra jest dość stały i wynosi około 10% rocznie. Interesująca jest również tabela przedstawiająca czołówkę firm zaangażowanych w rozwój jądra. Może dziwić brak Google w tym zestawieniu, ale jak wyjaśnia Greg Kroah-Hartman na swoim blogu, spowodowane jest to błędnym przyporządkowaniem zmian wprowadzanych przez Andrew Mortona.
Dla osób lubiących wszelkie statystyki artykuł na pewno będzie interesującą lekturą, natomiast pozostali mogą przeczytać m.in. o tym jak zmienił się model rozwoju jądra i dlaczego duże firmy są zainteresowane jego wspieraniem.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Rafał Jóźwiak.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →