Niejednokrotnie chwaliłem australijskie (i nie tylko) archiwa narodowe za wykorzystywanie otwartych standardów do składowania treści. Jak się okazuje, Polska również idzie tą drogą – a może nawet krok dalej?
Dziś ma miejsce inauguracja projektu Narodowe Archiwum Cyfrowe. To finansowane z budżetu państwa przedsięwzięcie ma na celu nie tylko archiwizację danych Archiwów Państwowych w otwartych formatach, ale również utworzenie zestawu otwartego oprogramowania, które będzie mogło być powszechnie wykorzystywane przez archiwa lokalne. W praktyce oznacza to, że – jeśli projekt się powiedzie – nie dość, że przyszłe pokolenia będą miały dostęp do dziś digitalizowanej wiedzy, to jeszcze zniknie problem niekompatybilności rozwiązań dziś tworzonych ad-hoc, w różnych ośrodkach archiwalnych. Bo po co tworzyć coś własnego, skoro będzie gotowe (i darmowe) oprogramowanie przeznaczone właśnie do tego celu?

Oficjalna informacja, którą dziś rozpowszechnia NAC:
8 marca oficjalnie rozpoczyna działalność Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekształceniu dotychczas działającego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję o dużo szerszym zakresie działania. Do zadań NAC należą przede wszystkim:

  • archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym „dokumentu elektronicznego”
  • archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów
  • digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych
  • udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, również on-line

„Narodowe Archiwum Cyfrowe to przełom. Jesteśmy pierwszym polskim archiwum cyfrowym, a zarazem pierwszą polską instytucją administracji państwowej, która samodzielnie tworzy i wdraża programy oraz systemy informatyczne w oparciu o „otwarte oprogramowanie” – mówi dyrektor i twórca NAC, dr Nikodem Bończa Tomaszewski – „Naszym najważniejszym celem jest stworzenie systemów do archiwizacji oraz udostępniania informacji i materiałów archiwalnych on – line”.
„Nie tylko mówimy o open source, ale także wdrażamy nasze założenia w życie” – podkreśla Rafał Magryś, odpowiedzialny za tworzenie systemów informatycznych NAC – „Trwają przygotowania do udostępnienia programu ImagiNAC. Prowadzimy także intensywne prace nad ukończeniem prototypu ZoSIA – Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej. Obydwa projekty w całości oparte są na otwartym oprogramowaniu. Liczymy na ich życzliwe przyjęcie przez środowisko open source” – dodaje Magryś.
Więcej informacji o założeniach i projektach Narodowego Archiwum Cyfrowego można uzyskać na stronie www.nac.gov.pl, który rozpoczęło swoją działalność 8 marca. Na nowej stronie znajduje się także kolekcja ponad 80 tysięcy mało znanych zdjęć, ze zbiorów NAC.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →