W związku z kontrowersjami, jakie narosły wokół opiniowania formatu OOXML przez Komitet Techniczny 182 na stronie internetowej http://ooxml.fwioo.p pojawiła petycja, którą do dnia dzisiejszego podpisało 1478 osób. Fundacja wysłała pismo do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z propozycją prac Komitetów Technicznych tak, aby opiniowanie formatu OOXML w Polsce było transparentne oraz nie budziło zastrzeżeń.
Treść listu publikujemy poniżej.

Szanowny Pan
dr inż. Tomasz Schweitzer
Prezes
Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
ul. Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa

Szanowny Panie Prezesie!

W związku z kontrowersjami, jakie narosły wokół opiniowania formatu OOXML przez Komitet Techniczny 182 na stronie internetowej ooxml.fwioo.pl pojawiła się adresowana przede wszystkim do Pana petycja, którą do dnia dzisiejszego podpisało 1478 osób. Pozwalam sobie przesłać jej treść w nadziei, że podejmując decyzje odnośnie dalszego przebiegu prac nad opiniowaniem tego formatu weźmie Pan pod uwagę także głos ogromnej rzeszy ludzi, którzy są rozwojem tej sprawy żywo zainteresowani.

„Petycja w sprawie przeniesienia prac nad opiniowaniem OOXML z KT182 do KT170 w PKN

  1. Apelujemy o przeniesienie prac w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN) związanych z opiniowaniem zgłoszonego przez firmę Microsoft formatu i propozycji normy ISO/IEC DIS 29500 Office Open XML (OOXML) z Komitetu Technicznego Nr 182 ds. Ochrony Informacji w Systemach Teleinformatycznych (KT182) do Komitetu Technicznego Nr 170 ds. Terminologii Informatycznej i Kodowania Informacji (KT170).
  2. Ponieważ dostęp do oficjalnie zgłoszonych do tej pory komentarzy na temat OOXML ma wyłącznie KT182, prosimy również o udostępnienie wspomnianych komentarzy dla KT170, aby komitet ten mógł się do nich odnieść, jak również na ich podstawie pracować.

Apelujemy do PKN o niezwlekanie z decyzją przeniesienia prac związanych ze wspomnianym opiniowaniem OOXML do KT170. Jak wiadomo, zostało niewiele czasu na związane z tym prace, które zostaną zwieńczone głosowaniem za przyjęciem lub odrzuceniem normy OOXML.

Uzasadnienie

Opiniowaniu jak również samemu głosowaniu nad formatu OOXML na całym świecie towarzyszy wiele emocji. Dzieje się tak z dwóch powodów: zauważa się techniczne aspekty i elementy, przez które OOXML nie powinien być normą ISO, jak również można przeczytać wiele doniesień, w których opisane są kontrowersyjne praktyki firmy Microsoft (np. obsadzanie komitetów standaryzacyjnych Szwecji, Danii, Szwajcarii, Portugalii, Włoch i innych państw przedstawicielami swojej firmy oraz firm partnerskich).
Pojawiły się też kontrowersje dotyczące opiniowania OOXML w Polskim Komitecie Normalizacyjnym przez KT182. Po wielu doniesieniach prasowych o przebiegu procesu normalizacyjnego w PKN pojawiły się z naszej strony wątpliwości co do obiektywności i efektu prac KT182.
W trosce o bezstronność głosowania i wiarygodność PKN apelujemy o przeniesienie wszystkich prac związanych z OOXML jeszcze przed lutym 2008 roku (kiedy odbędzie się następne głosowanie w ISO) z KT182 do najbardziej zbliżonego tematyką swoich prac przy opiniowaniu normy formatu zapisu danych, najlepiej przygotowanego pod względem merytorycznym, KT170, który powinien objąć prace nad opiniowaniem propozycji normy OOXML jako komitet wiodący.
Przeniesienie wspomnianych prac do KT170 umożliwi ocenę proponowanej normy najlepiej, jak to jest możliwe, pod względem technicznym, a nie politycznym, czy biznesowym, a także przyczyni się do podtrzymania wizerunku PKN jako instytucji wiarygodnej i bezstronnej.”

Pozostaję z nadzieją, że nie zignoruje Pan głosu setek ludzi, którym zależy na prawidłowym przebiegu procesu normalizacyjnego i którzy zdają sobie sprawę z tego, że błędy w jego opiniowaniu mogą mieć poważne skutki dla każdego użytkownika komputera.

Z poważaniem
Rafał Brzychcy
Prezes Zarządu Fundacji

Archiwalny news dodany przez użytkownika: FWiOO.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →