Jak co roku nadszedł czas podsumowań i prognoz. Dotyczy to oczywiście także ruchu Open Source i Linuksa. InformationWeek wymienia 5 najważniejszych według nich… których konsekwencje mogą mieć największe znaczenie w przyszłości…

1. Microsoft i Samba Team
Po długich staraniach, MS pod naciskami z zewnątrz, udostępnił szczegóły techniczne swoich protokołów. Pozwoli to w przyszłości zapobiec wykorzystaniu opatentowanych rozwiązań w kodzie OSS, a co za tym idzie – osłabić pozycję MS w walce ze społecznością OSS.

2. OLPC, Eee PC i gPC
Każde z rozwiązań jest specyficzne – jednakże każde z nich pracuje pod kontrolą systemu Linux.

3. Dell sprzedaje komputery z Ubuntu Linux
Dell nie tylko sprzedaje wybrane platformy z preinstalowanym system Linux, ale zapewnia też certyfikat zgodności. Miejmy nadzieję, że będzie to sygnałem dla innych producentów, że istnieje realna alternatywa dla preinstalowanych MS Windows.

4. GPLv3
Najbardziej rozpowszechniony sposób licencjonowania produktów OSS na świecie doczekał się trzeciej wersji. Zyskała zarówno zwolenników jak i przeciwników, a jej głównym celem jest zabezpieczenie na przyszłość rozwiązań OSS m.in. przed wykorzystaniem ich w produktach komercyjnych niezgodnie z licencją.

5. Proces BusyBox vs. Verizon Proces wytoczony przeciwko firmie Verizon pokazał, że przestrzeganie licencji GPL jest tak samo ważne jak licencji komercyjnych. Software Freedom Law Center, organizacja wspierająca twórców wolnego oprogramowania, pozwała firmę Verizon o niedostarczanie wraz ze swoim produktem zmodyfikowanego kodu źródłowego.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →