Dzisiejszego dnia na liście dyskusyjnej RWO-List pojawiła się informacja Adama Przybyla następującej treści:
Po entuzjastycznej wiadomości, że „(…) Microsoft zgodził się na dostosowanie do trzech głównych decyzji Komisji Europejskiej: przedstawienia „dokładnej i kompletnej” dokumentacji technicznej systemu Windows dla wszystkich chętnych, za opłatą w wysokości 10.000 euro. Microsoft będzie także musiał udostępnić te dane developerom oprogramowania Open Source. Korporacja ma także zmniejszyć znacznie – do 7% oryginalnych kwot – opłaty za światowe licencje, w tym za udostępnianie patentów.(…)”
Czas na troche dziegciu…

„Can open source software developers implement patented interoperability information?

Open source software developers use various „open source” licences to distribute their software. Some of these licences are incompatible with the patent licence offered by Microsoft. It is up to the commercial open source distributors to ensure that their software products do not infringe upon Microsoft’s patents. If they consider that one or more of Microsoft’s patents would apply to their software product, they can either design around these patents, challenge their validity or take a patent licence from Microsoft.”

z
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/07/420
FAQ na temat
umowy UE z Microsoftem.

Czyli jeznoznacznie uznano, że patenty na oprogramowanie są, MS może je egzekwować w Europie. A niektóre licencje są niezgodne z prawem i MS może wymuszać opłaty od firm opierających się na Open Source.

za
http://opendotdotdot.blogspot.com/2007/10/i-was-wrong-microsoft-won.html
http://www.groklaw.net/article.php?story=2007102408501134

A tutaj w kontekście GPL:
http://www.digitalmajority.org/forum/t-24101/opinion:eu-and-microsoft-gang-up-on-the-gpl
Z poważaniem

Adam Przybyla
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →