Poniższy tekst pochodzi z serwisu IPSEC.pl:

Amerykańska agencja zaawansowanych technologii obrony DARPA (ta sama, która stworzyła podwaliny Internetu) uruchomiła kolejny projekt, tym razem oferując wysokie dofinansowanie dla związanych z bezpieczeństwem projektów open-source.

Celem projektu CHATS (Composable High Assurance Trusted Systems) jest stworzenie odpowiednich rozwiązań technologicznych, implementacji oraz konwencji programistycznych pomagających tworzeniu systemów komputerowych o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Prace te mają być prowadzone w oparciu o istniejące systemy open-source, w szczególności Linuxa i FreeBSD. Projekt ma trwać dwa lata i jego budżet wynosi około 10 milionów dolarów. Kwota ta zostanie podzielona pomiędzy firmy i instytucje wyłonione w wyniku konkursu ogłoszonego na warunkach DARPA.

Wśród dofinansowanych w ten sposób projektów znalazł się m.in. popularny system plików z journalingiemReiserFS. Rozwijająca go firma Namesys otrzymała grant w wysokości 600 tys. dolarów, dzięki któremu ReiserFS w kolejnej wersjii 4.0 ma otrzymać natywną kompresję oraz szyfrowanie danych na poziomie systemu plików.

Kolejne docenione przez DARPA projekty są prowadzone przez Network Associates Inc. i dotyczą Linuxa oraz FreeBSD. Są to m.in. SELinux, Security Enhanced Linux, rozwijany wspólnie z NSA oraz szereg związanych z bezpieczeństwem rozszerzeń systemu FreeBSD, w tym część z tych, które zaczęto wdrażać w TrustedBSD. NAI otrzymała na ten cel 1,2 miliona dolarów i prowadzi te projekty pod wspólną nazwą Community-Based Open Source Security.

Linki:
DARPA CHATS href=”http://www.darpa.mil/ito/research/chats/index.html
InfoLinux: Interviews Hans Reiser http://steven.haryan.to/interview-hans-reiser.html
NAI: Community-Based Open Source Security http://opensource.nailabs.com/initiatives/cboss/
NAI Labs: Open source projects http://opensource.nailabs.com/
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Kravietz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →