W wywiadzie dla Linux-Watch, Mark Shuttleworth – człowiek, który stoi za dystrybucją Ubuntu Linux, wyjaśnia dlaczego ostatnie wystąpienie Ballmera w sprawie naruszenia natentów przez Linuksa, OSS, a w szczególności Red Hata nie ma większego sensu.
Pomimo, że Microsoft dwoi się i troi nad wytłumaczeniem się z wypowiedzi Ballmera – nie zmienia to faktu, że nie wszystkie argumenty CEO MS wydają się całkiem sensowne.

Shuttleworth twierdzi, że sugerowanie przez Ballmera jakoby twórcy OSS nie brali praw własności intelektualnych (IP, intellectual property) na poważnie jest dalekie od prawdy. „Prawo własności intelektualnej jest czymś co społeczność free software traktuje bardzo poważnie” – powiedział. Zeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć jak orędownicy free software i open source podchodzą do licencji np. GPL. Podkreślił, że licencje te nie są żadną abstrakcją. „Wszystkie te licencje opierają się na prawach własności” – zauważył.
Shuttleworth wskazał, że kolejny argument przytoczony przez Ballmera, jakoby OSS nie prowadzi do innowacji, a jest tylko kopią rozwiązań Microsoft i innych przedsiębiorstw bazujących na klasycznym modelu R&D też nie jest prawdziwy. Bo jak w takim wypadku wytłumaczyć sukcesy takich rozwiązań jak np. projekty Apache, kopiowanie przez MS rozwiązań Firefoksa w swojej przeglądarce IE7, czy rozwiązania wirtualizacji MS oparte na Xen?
To co jednak najbardziej zasmuciło Shuttlewortha to to, że wygląda na to, że MS nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi. „Microsoft i Open Source mają wspólny interes w tworzeniu wspólnej płaszczyzny porozumienia w sprawie praw własności intelektualnej. Istniejący system patentowy nie jest dobry dla nikogo. Firmy, które zbijają kasę na zasadzie trolli patentowych – są niebezpieczne dla obydwu stron.” Shuttleworth ma nadzieję, że doczeka dnia, kiedy MS zda sobie sprawę, że problem tak naprawdę leży w „chorym” systemie patentowym, a nie Linuksie i OSS.
Oczywiście sprawa rzeczonych patentów pozostaje nadal owiana tajemnicą. Blue-GNU zastanawia się dlaczego tylko Red Hat jest oskarżany? A co z pozostałymi setkami dystrybucji? Parafrazując w swoich rozważaniach na zakończenie sławne zawołanie z Jerrego Maguire: „Show me the patents, show me the patents” – które narusza społeczność OSS.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →