od redakcji: W polskiej prasie pojawia się coraz więcej informacji o 'szczęśliwych wdrożeniach’ zamkniętych rozwiązań informatycznych. Poniżej 'success story’ wdrożenia otwartego systemu ERP5 w firmie Lyreco Polska. Zapraszamy do podsyłania podobnych informacji o dużych wdrożeniach wolnego i otwartego oprogramowania!
Firma Lyreco Polska SA wykorzystała open source’owy system ERP5 do obsługi procesu rekrutacji pracowników. Wdrożenie zrealizowała w kwietniu firma ERP5 Polska sp. z o.o.

Lyreco, wielka firma handlowa, zatrudnia co roku kilkuset nowych pracowników, co oznacza tysiące uruchamianych procesów rekrutacyjnych. Procedura rekrutacji jest wielostopniowa i skomplikowana, ponieważ są w nią zaangażowane osoby z kilku działów firmy zlokalizowanych na terytorium całej Polski. Kandydat na pracownika przechodzi przez kilka etapów weryfikacji, a za każdy etap odpowiada inna osoba. Kontrolowanie tego procesu wymagało olbrzymiego nakładu pracy ze strony działu HR. Firma Lyreco potrzebowała więc systemu który umożliwiłby uporządkowanie tej działalności i odpowiedni podział zadań i odpowiedzialności pomiędzy osoby biorące udział w procedurze. Dodatkowym wymaganiem było zaimplementowanie w systemie istniejącej procedury rekrutacji – klient nie przewidywał reorganizacji swojej działalności w celu dostosowania się do możliwości systemu.
Potrzeby był więc system spełniający następujące wymagania:

  • możliwość łatwego implementowania i modyfikowania procesów
  • elastyczny system przydzielania uprawnień użytkownikom
  • dostęp przez przeglądarkę www
  • krótki czas wdrożenia

Wybór padł na system ERP5. Jest to stworzony we Francji w 2002 roku system klasy ERP, dostępny na licencji GPL i w całości oparty na Wolnym Oprogramowaniu. ERP5 jest napisany w języku Python, bazuje na systemie operacyjnym Linux, serwerze aplikacji Zope i bazach danych obiektowej ZODB i relacyjnej MySQL. Oparty jest na starannie zaprojektowanym abstrakcyjnym modelu danych, co umożliwia tworzenie systemów zintegrowanych nie tylko na poziomie funkcjonalności, ale na poziome samego modelu. Jednocześnie posiada konfigurowalny mechanizm „workflow” i zaawansowany, wielopoziomowy system dynamicznego przydzielania uprawnień.
Analiza i implementacja zajęły nieco ponad miesiąc, obecnie system jest już w użyciu produkcyjnym.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Bartłomiej Górny .
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →