Rynek urządzeń przenośnych przez wielu jest postrzegany jako bardzo obiecujący. Od czasu do czasu pojawiają się też informacje o urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Linux. Miniaturyzacja i wydajność rozwiązań jest na tyle duża, że jesteśmy obecnie świadkami powstawania nowego segmentu rynku. Coś pomiędzy małymi laptopami a palmtopami (ultramobile computers, przyp. autora), ale o mocy komputerów klasy PC, na których da się nawet uruchomić MS Windows Vista…

Motorola, która ponad cztery lata temu zapowiedziała zaadoptowanie rozwiązań linuksowych w swoich telefonach komórkowych, dostarczała je do tej pory w Azji i Ameryce Płd. Na konferencji prasowej, która się odbyła miesiąc temu w Nowym Jorku, CEO Ed Zander zapowiedział zrewidowanie planów strategicznych, w których jest także miejsce dla rozwiązań opartych na Linux/Java. Pierwszym z produktów tej linii jest model MotoRokr Z6 (znany także jako MotoRizr Z6), który będzie sprzedawany na całym świecie.
Ostatnimi czasy nastąpił też wysyp przedstawicieli nowego segmentu – ultramobile. Na konferencji Computex, Intel zapowiedział pojawianie się w przyszłym roku rozwiązania o kodowej nazwie Menlow. Prototyp Mobile Internet Multimedia Device (MIMD) wyposażony jest w wysuwaną klawiaturę, ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 600 i kamerę 3.2-megapiksela. Platforma wykorzystuje Midinux, wersję Linuksa dla urządzeń mobilnych chińskiej firmy Red Flag Linux.
Także firma Palm rozszerza linię swoich produktów o urządzenia posiadające większy ekran i pełnowymiarową klawiaturę, które zapewniają lepszy komfort pracy przy zachowaniu mobilności oraz synchronizacji i wymiany danych z dotychczasowymi produktami firmy. Założyciel firmy Palm Jeff Hawkins zapowiedział, że ich produkt Palm Foleo bazujący na Linuksie będzie współpracował dodatkowo z całą gamą telefonów, a nie tylko z urządzeniami Palm Treo. Foleo jest wyposażony w procesor ARM, 10.2 calowy ekran o rozdzielczości 1024×600 i 256MB RAM.
Jednak najbardziej wydajnym jest rozwiązanie firmy OQO, której produkt Model 02, wyposażony w procesor 1.5GHz VIA, 5 calowy ekran 800×480, 1GB RAM DDR2 i 60GB dysk pozwala na uruchomienie nawet MS Windows Vista.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →