Pochodząca z Monachium dystrybucja Linuksa zawierająca KDE – LiMux uzyskała certyfikat ISO 9241, który oznacza, że spełnia ona międzynarodowe standardy użyteczności. Dzięki zastosowaniu KDE 3 uzyskano „efektywne i wydajne” środowisko pracy. Jest to pierwszy przypadek certyfikacji wolnego oprogramowania przez niemieckie stowarzyszenie certyfikacji TÜV w dziedzinie użyteczności.

Po rozległych dwuletnich testach TÜV potwierdził, że „Open Source osiągnęło wysoki poziom profesjonalizmu” i stwierdził, że dzięki temu, że KDE jest otwartym oprogramowaniem władze Monachium będą mogły bardzo łatwo stwierdzić czy jest ono odpowiednio wydajne i przyjazne dla pracowników biurowych.
LiMuX został dostosowany do potrzeb administracji miasta Monachium, która służy 1,300,000 mieszkańców. Dalsze optymalizacje nastąpią w przyszłości. Do roku 2009 11,000 komputerów zostanie przemigrowanych na KDE. Celem modyfikacji jest nie tylko uzyskanie komfortowego środowiska dla pracowników, ale także ochrona zdrowia i redukcja nakładów związanych ze szkoleniami dla pracowników.
TÜV jest w Niemczech znany z kontrolowania bezpieczeństwa samochodów, maszyn, produktów oraz miejsc pracy. Dla przykładu właściciele samochodów muszą co dwa lata przeprowadzać jego kontrolę w TÜV.
Jak pisze niemiecki magazyn Linuksowy burmistrz Christine Strobl zgadza się z opinią TÜV mówiąc, że migracja na KDE okazała się o wiele łatwiejsza niż myślała.
Standard ISO 9241 składa się z 17 części. Jest to lista wymagań dotyczących użyteczności oprogramowania komputerowego dla określonego celu i grupy użytkowników. Profesjonalne testy użyteczności zawsze powinny mieć zdefiniowane zastosowanie oprogramowania. KDE udostępnia zaawansowane narzędzie służące do modyfikacji środowiska tak, aby mogło ono służyć w różnych zastosowaniach.
Tłumaczenie tekstu z kde.org pochodzi ze strony kde.org.pl.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Olaf Schmidt.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →