Prawdopodonie w maju ukaże się Mandriva One Live CD z najnowszą wersją środowiska KDE 4. W wydaniu znajdą się wszystkie rozwiązania stworzone dotychczas w ramach projektu NEPOMUK, w części poświęconej rozwojowi KDE. NEPOMUK jest bardzo ciekawym projektem, który obejmuje swym zasięgiem szeroko rozumiany rozwój technologii wspomagających komunikację, budowanie relacji oraz zarządzanie i wymianę wiedzy.

Brzmi to dość tajemniczo. W praktyce oznacza to, że użytkownik będzie mógł szybciej i łatwiej odnaleźć informacje, których potrzebuje. Docelowo zmianie ulegnie filozofia pracy na desktopie – zamiast koncetrować się na organizacji plików i katalogów można zająć wyszukiwaniem informacji w oparciu o tematy i relacje między informacjami przechowywanymi w różnej formie (dokumentów, e-maili, notatek). Nie trudno się domyślić jaki to będzie miało wpływ na łatwość obsługi komputera.
Mandriva jest jednym z partnerów projektu i koncentruje się na rozwoju środowisk desktopowych. W tym celu zatrudniła Sebastiana Truega. Jest on autorem dobrze wszystkim znanego programu K3B. W tej chwili chyba najpopularniejszy graficzny program do nagrywania płyt CD/DVD dostępny dla Linuksa.
Sebastian wykonał większość prac programistycznych, które miały na celu implementację technologii Semantic Desktop Nepomuk w środowisku KDE. Dobra wiadomość jest taka, że opracowane technologie znalazły się już w kdelibs/kdebase. W tej chwili niewiele aplikacji wykorzystuje nowe możliwości, ale niezbędne narzędzia powstały a rozwiązania są aktywnie promowane w środowisku programistów KDE.
Cel jaki postawili sobie autorzy projektu, i Mandriva jako firma specjalizująca się w tworzeniu systemów przyjaznych użytkownikowi, to implementacja funkcji semantycznych we wszystkich aplikacjach KDE. Kiedy to się stanie środowisko pracy będzie mocniej wspierało użytkowników w codziennych zmaganiach z coraz większą ilością, napływających zewsząd, informacji.
W ramach swojej pracy dla Mandrivy Sebastiana będzie zajmował się także dalszym rozwojem K3B.
Więcej informacji o projektach NEPOMUK i NEPOMUK-KDE.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Tomasz Bednarski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →