Zaledwie miesiąc po tym, jak amerykański Sąd Najwyższy przyznał, że patenty na oprogramowanie w USA są przyznawane zbyt pochopnie i duża ich część może się okazać nieważną, Microsoft zdecydował się na pójście drogą SCO. Brad Smith, prawnik i wiceprezes Microsoftu, oskarżył twórców Linuksa o złamanie 42 patentów. Według niego, interfejsy graficzne działające pod Linuksem łamią kolejnych 65 patentów, główny konkurent MS Office – pakiet OpenOffice.org – narusza jakoby 45 patentów, linuksowe programy pocztowe – 15, a szeroko pojęte „inne otwarte oprogramowanie” – 68 patentów. W sumie możemy się doliczyć ponad 230 rzekomo naruszonych patentów, których właścicielem jest firma z Redmond.

Społeczność FLOSS od pewnego czasu przygotowywała się na odparcie ataków kolejnych firm, które chciałyby pójść drogą SCO i wykończyć konkurentów na drodze prawnej. Dwa lata temu, sześć firm: IBM, Sony, Philips, Novell, Red Hat i NEC stworzyły Open Invention Network – firmę zajmującą się zdobywaniem praw patentowych, które przekazuje twórcom wolnego oprogramowania i które – w ostateczności – można wykorzystać do kontrataku. Firmy tworzące OIN również indywidualnie posiadają potężne portfolio patentowe i mogą je wykorzystać do walki z MS. (nie wszystkie – część podpisała swoisty „pakt o nieagresji” z MS).
Czy najnowszy krok Microsoftu jest pierwszym strzałem w nowej 'zimnej wojnie’? Do tej pory gigant z Redmond przeszedł przez fazy ignorowania i marketingowego zwalczania wolnego oprogramowania – wygląda na to, że nie odniósł spodziewanego skutku, skoro sięga po broń prawną. Co ciekawe, jeszcze niedawno – po przegranych przez siebie procesach o naruszenie praw patentowych – przedstawiciele MS sugerowali konieczność zmiany amerykańskiego systemu ochrony praw własności intelektualnej. Czy chcą teraz skorzystać z chwili, kiedy w USA wciąż można uzyskać i – być może – wyegzekwować patent na najbardziej trywialny pomysł? Czy też jest to próba zdyskredytowania silnego konkurenta – zwłaszcza w sytuacji, gdy Komisja Europejska nakłada na MS kolejne kary za nadużywanie pozycji monopolistycznej?
Na razie czekamy na informację, jakie amerykańskie patenty może naruszać kod Linuksa, na razie rozpoczyna się dopiero kolejna kampania mająca siać strach, niepewność i wątpliwości
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →