Bruce Perens, znany jako główny autor Definicji Open Source i Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania, pojawił się w sali konferencyjnej nieopodal miejsca organizowanej przez Novella konferencji BrainShare, by skrytykować firmę za umowę patentową, jaką Novell podpisał z Microsoftem.

Perens nie przebierał w sformułowaniach. Umowę, na mocy której klienci Novella są chronieni przed procesami o naruszenie patentów Microsoftu, zrównał z wymuszaniem haraczu za „ochronę”. Jego zdaniem Novell przestał być firmą wspierającą open source, i stał się pasożytem.
Bruce Perens odczytał również stanowisko Richarda Stallmana, który oskarżył Novella o zamach na podstawową wolność, oznaczaną w definicji wolnego oprogramowania numerem 0 – wolność uruchamiania programu – dokonywany przez zastraszanie użytkowników widmem konieczności płacenia firmie za prawo używania oprogramowania.
Jeff Jaffe, wiceprezes Novella, wytknął Perensowi schodzenie do poziomu wyzwisk, oraz stwierdził, że jego zdaniem umowa z Microsoftem dobrze wpływa na społeczność Linuksa i open source, dzięki zwiększaniu interoperacyjności. Jaffe minął się jednak w tych wyjaśnieniach z przedstawianymi zarzutami – Perens skrytykował tylko część umowy dotyczącą patentów na oprogramowanie, wskazując, że Novell mógłby rozwiązać problem, ograniczając umowę do nie budzących kontrowersji zapisów odnoszących się do współpracy technicznej.
Firma, znajdująca się wciąż pod ostrzałem społeczności Wolnego Oprogramowania, próbuje się bronić. Odnosząc się do coraz częściej spotykanych zapowiedzi, że trzecia wersja GNU GPL będzie zawierała sformułowania wymierzone przeciwko tego typu umowom patentowym, Justin Steinman, dyrektor ds. marketingu Novella stwierdził, że jego firma „znacząco wspiera finansowo Fundację Wolnego Oprogramowania”, i w ramach udziału w pracach nad nową wersją licencji, chce „pomóc opracować taką wersję GPL, która pozwoli trwać” jej umowie z Microsoftem. Twierdzenia te skorygował Peter Brown z FSF: Novell nie figuruje na liście patronów Fundacji. Ostatniej wpłaty, w wysokości $5000, dokonał w 2005 roku, a po ogłoszeniu niesławnej umowy FSF nie ma zamiaru prosić firmy o wsparcie finansowe.
Dostępny jest, co prawda w podłej jakości, zapis audio wystąpienia Bruce’a Perensa, oraz trochę zdjęć.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →