W Ubuntu 7.04 Feisty Fawn, którego kolejna beta (Herd 5) właśnie się ukazała, domyślnie nie będzie włączony trójwymiarowy pulpit, choć compiz będzie częścią standardowej instalacji. Nie będą również domyślnie używane własnościowe sterowniki do kart grafiki.

Zamiast tego, Ubuntu chce wspierać m.in. rozwój Noveau, wolnego sterownika dla kart NVIDIA. Jak mówi Mark Shuttleworth, „własnościowe sterowniki nie są preferowanym rozwiązaniem i zostaną wyeliminowane, gdy tylko społeczność dostarczy wolnej alternatywy”. Ubuntu chce się też bardziej zaangażować w walkę z patentami na oprogramowanie. Shuttleworth chce również tworzyć wersję Ubuntu bez niewolnego oprogramowania. Warto wspomnieć, że istnieje już „błogosławiony” przez FSF całkowicie wolny derywat Ubuntu – gNewSense.
W międzyczasie „czystość” swoich repozytoriów sprawdza Fedora. Społeczność projektu, po ostentacyjnym opuszczeniu jej przez Erica S. Raymonda, rozważa zmianę zasad dopuszczalności oprogramowania na bardziej restrykcyjne. Do dystrybucji dostałoby się wtedy wyłącznie Wolne Oprogramowanie, według definicji FSF.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →